Miód miodowi nierówny
Greenpeace niepokoi się wynikami testów miodu z niemieckich supermarketów, jak poinformował w poniedziałek program ochrony konsumentów „ORF konkret”. W teście miodu z niemieckich supermarketów zleconym przez niemieckie i europejskie stowarzyszenia pszczelarzy, około 80% próbek zostało „sfałszowanych”.
Miód rozcieńczano np. syropem cukrowym. Ponieważ kilku dużych importerów i rozlewni miodu działa zarówno na rynku niemieckim, jak i austriackim, istnieje wysokie ryzyko, że podrobione produkty są na półkach również w austriackich supermarketach.
Greenpeace wezwał Ministra Ochrony Konsumentów Johannesa Raucha, aby polecił Austriackiej Agencji Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (niem. Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit – AGES) natychmiastowe przeprowadzenie testów. Supermarkety i duże rozlewnie miodu powinny również przyczynić się do szybkiego wyjaśnienia sprawy. A mianowicie poprzez pobranie próbek z produktów znajdujących się w ich magazynach i na półkach.
„Skandaliczne wyniki testów”
Sebastian Theissing-Matei, ekspert Greenpeace ds. rolnictwa: „Jeśli skandaliczne wyniki testów w Niemczech powtórzą się w Austrii, to mówimy o jednym z największych oszustw konsumenckich od wielu lat. Być może każdy z nas ma już w domu miód, który został bez naszej wiedzy rozcieńczony syropem cukrowym”.
W teście przeanalizowano profil DNA miodu z niemieckich supermarketów w celu ustalenia, czy jest to prawdziwy miód. Ten rodzaj analizy naukowej jest stosunkowo nowy. Sfałszowany miód mógł zatem znajdować się w obiegu znacznie dłużej, ale do tej pory tego nie wykryto.
„Nie ma czasu do stracenia”
W międzyczasie Greenpeace radzi konsumentom, aby kupowali miód od austriackich pszczelarzy. Wynika to z faktu, że nie ma żadnych oznak, że produkty mogą być podrobione. Politycy, władze i firmy są teraz wzywane do zapewnienia, że konsumenci w Austrii wkrótce będą mogli polegać na fakcie, że tam, gdzie miód jest oznakowany, w środku naprawdę jest miód.
„Minister ochrony konsumentów Rauch, austriackie władze, rozlewnie miodu i supermarkety nie mają czasu do stracenia. Powinni szybko wyjaśnić, czy w sklepach i na półkach sklepowych w tym kraju znajduje się podrobiony miód. Następnie muszą zapewnić, że wszystkie podróbki znikną jak najszybciej z rynku”, domaga się Theissing-Matei.
Źródło: heute