Jak uderzający jest naprawdę brak siły roboczej w Austrii? Pod koniec 2022 r. Austria miała najwyższy wskaźnik wolnych wakatów w porównaniu z innymi krajami UE, bo aż 5,4% wszystkich miejsc pracy było nieobsadzonych. Pokazuje to analiza danych Eurostat przeprowadzona przez Neos Lab. W ocenie tej Belgia i Czechy zajęły drugie i trzecie miejsce, Polska natomiast ma nieobsadzony 1% ogółu miejsc pracy.
Najmniej wolnych wakatów jest w Hiszpanii, Bułgarii i Słowacji. Wynika to raczej z braku miejsc pracy niż z braku rąk do jej wykonywania.
W 2022 roku w Austrii było około 200 000 wolnych miejsc pracy. Według AMS (austriacki urząd pracy) jest ich obecnie około 113 000. W Górnej Austrii/Oberosterreich i na zachód od tego kraju związkowego jest aktualnie więcej wolnych miejsc niż osób aktywnie poszukujących pracy.
Skrajna sytuacja
Według badania Wifo zleconego przez Austriacką Izbę Gospodarczą (WKÖ), w Austrii może do 2040 roku z powodu zmian demograficznych brakować aż 363 000 wykwalifikowanych pracowników. Oznaczałoby to o 150 miliardów euro mniej dochodów uzyskanych z podatków pracowników. WKÖ uważa, że austriacki system socjalny w obecnej formie nie będzie już finansowo wydolny.
Niezależnie od branży: czy chodzi opiekę, edukację czy gastronomię – sytuacja jest obecnie skrajna. Austria stała się „krajem bez rąk do pracy”, mówi rzecznik gospodarczy i społeczny partii Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS), Gerald Loacker. Ważną dźwignią do rozwiązania problemu niedoboru siły roboczej, oprócz wprowadzenia ulg podatkowych i lepszych opcji opieki nad dziećmi, jest też zwiększona migracja – stwierdził sekretarz generalny Austriackiej Izby Gospodarczej, Karlheinz Kopf.
Zaangażowanie obywateli
Partia Neos rozpoczęła proces zaangażowania obywateli. Chce zebrać doświadczenia i pomysły osób dotkniętych problemem i w ten sposób opracować skuteczne środki walki z niedoborem siły roboczej.
Źródło: Kurier