Rozwój rynku pracy

W Szwajcarii jest coraz mniej rzemieślników

aktualności szwajcaria, rzemieślnicy, zawody rzemieślnicze, rzemieślników
Zdjęcie: freepik
Coraz mniej osób w Szwajcarii chce pracować w zawodach rzemieślniczych. Tak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Portret pracownika w 2023 roku w Szwajcarii wygląda mniej więcej tak: ma około 42 lat, jest mężczyzną i jest Szwajcarem. Pracuje w pełnym wymiarze godzin w swoim zawodzie, najprawdopodobniej w środowisku intelektualnym, lub naukowym. 50 lat temu wyglądało to inaczej. 

W tamtych czasach przeciętny pracownik też był mężczyzną. Był jednak nieco młodszy – 38 lat. I oczywiście pracuje w pełnym wymiarze godzin, ale ma zawód rzemieślniczy lub pokrewny. Tak wynika z najnowszych danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Statystycy przeanalizowali w nim rozwój populacji aktywnej zawodowo w ciągu ostatnich 50 lat. 

Intelektualiści zastępują rzemieślników

I chociaż ci dwaj panowie w powyższym przykładzie mogą wydawać się do siebie podobni na pierwszy rzut oka, wiele się wydarzyło w ciągu ostatnich 50 lat. Na przykład zmieniła się dziedzina działalności pracowników. Podczas gdy w 1970 r. rzemieślnicy stanowili największą grupę zawodową z 25 procentami, z biegiem lat liczba ta zmniejszyła się do około 10 procent. 

Z drugiej strony, zawody intelektualne i naukowe znacznie się rozwinęły i obecnie stanowią zdecydowaną większość na rynku pracy – 28 procent. 

Większa siła na rynku pracy dzięki kobietom

Ogólnie rzecz biorąc, w Szwajcarii pracuje dziś znacznie więcej osób niż w 1970 roku: liczba ta wzrosła z 2,8 miliona w 1970 roku do 4,8 miliona obecnie. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim kobiety. W ciągu ostatnich 50 lat coraz więcej z nich podjęło płatną pracę. Około jedna trzecia zatrudnionych kobiet pracuje w środowisku intelektualnym i naukowym (28 procent). Jak wynika z badania, poziom wykształcenia znacznie wzrósł, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Na drugim miejscu plasują się specjalistki z branży usługowej i handlowcy (19%). 

Zwiększyła się również liczba kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. W 2023 r. ponad połowa (58 proc.) pracujących kobiet pracowała w niepełnym wymiarze godzin. W 1970 roku było to 29%. Ale mężczyźni również zmienili zdanie. W 1970 r. 4% w niepełnym wymiarze godzin było absolutnym wyjątkiem, dziś jest to prawie 5 razy więcej – 20%.

Dlaczego coraz mniej osób chce wykonywać zawody rzemieślnicze?

Michael Siegenthaler wyjaśnia, dlaczego w Szwajcarii brakuje rzemieślników; „Jest wiele powodów. Znaczenie przemysłu i budownictwa zmalało, przeszliśmy w kierunku gospodarki opartej na wiedzy i usługach. W tym kontekście zawody rzemieślnicze nie są już tak ważne.

Z pewnością wiele osób preferuje karierę akademicką. Praca jako rzemieślnik nie jest już tak atrakcyjna. Trzeba jednak powiedzieć, że nie wszystkie zawody walczą w równym stopniu o młodych ludzi i pracowników. Na przykład malarze dokonali przełomu. Udało im się zintegrować rosnącą grupę – kobiety – i stać się dla nich atrakcyjną.

Źródło: srf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!