W tej firmie pracuje się tylko cztery dni tygodniowo!

Pracownicy przedsiębiorstwa zajmującego się wyrabianiem oleju z kosodrzewiny o nazwie Unterweger pracują od poniedziałku do czwartku. Ten niekonwencjonalny model ma jak się okazuje wiele zalet.

1 października 2017 roku firma Unterweger wprowadziła w ramach testu czterodniowy tydzień pracy. 50 zatrudnionych w firmie pracowników wykonywało więc swoje obowiązki od poniedziałku do czwartku. Po sześciu miesiącach od wprowadzenia zmian, zarządzający firmą Michel Unterweger stwierdził, że ze względu na dobre wyniki, model zostanie wdrożony w firmie. Obroty przedsiębiorstwa były bowiem wyższe niż przed wprowadzeniem zmian.

Na pomysł skrócenia czasu pracy wpadł brat Michaela, Stefan Unterweger, który czytał o pozytywnych aspektach czterodniowego tygodnia pracy w Skandynawii. Zaproponował więc zastosowanie tych samych zmian w rodzinnym przedsiębiorstwie. Michael Unterweger, jak i kierownicy poszczególnych działów przyklasnęli pomysłowi. Z biurokratycznej strony także nie było wielu problemów, czterotygodniowy tydzień pracy wymagał jedynie drobnych zmian w umowach o pracę osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Wraz ze skróceniem tygodniowego czasu pracy, trzeba było jednak zwiększyć dzienną ilość godzin, do 9 na dzień. Mimo wszystko pracownicy Unterweger pracują jednak krócej niż dotychczas, tygodniowa ilość godzin zmniejszyła się bowiem z 38,5 do 36 godzin. Pracownicy dla krótszego tygodnia pracy zrezygnowali nawet z dorocznych podwyżek wynagrodzenia.

Wprawdzie od wprowadzenia nowego modelu pracy, zatrudnieni mają dłuższy i intensywniejszy dzień pracy, jednak przede wszystkim są zadowoleni z dodatkowego dnia wolnego. Także kierownictwo firmy cieszy się z wprowadzonej zmiany. Nie dość, że zwiększyła się produktywność, to kadra jest bardziej zadowolona i zmotywowana.  

Źródło: derstandard.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!