W tych branżach pracownicy mają najwięcej urlopu

Praca pracy nierówna - przekonywać o słuszności tej maksymy chyba nikogo nie trzeba. W zależności od branży jedni mają się lepiej a inni gorzej. Punktem odniesienia może być ilość dni urlopowych. Jak to wygląda w Niemczech?

Z raportu Compensation Partner, który objął ponad 220 tysięcy stosunków pracy w Niemczech wynika, że co czwarta osoba zatrudniona w hotelarstwie i gastronomii dysponuje jedynie 24 dniami urlopu. Zestawiając to z bankierami u których średnia urlopowa sięga 30 dni, można mówić o prawdziwej przepaści.

Sporą liczbą dni wolnych od pracy oprócz osób zatrudnionych w sektorze bankowym dysponują również pracownicy przemysłu motoryzacyjnego, branży chemicznej oraz pracujący przy budowie maszyn. Ponad 80% osób wykonujących pracę w wymienionych branżach dysponuje w skali roku 30 dniami urlopu.

W artykule opublikowanym na łamach gazety Bild czytamy, że zależność między liczbą dni urlopu a wynagrodzeniem nie jest przypadkowa. Prezes Compensation Partner wskazuje tu na zbiorowe układy pracy, którymi są związane firmy z branży przemysłowej. Liczba dni wolnych od pracy w zbiorowych układach pracy jest zazwyczaj wyższa, niż w przypadku umów, gdzie nie mają one zastosowania – Tim Böger. W tych branżach zarobki są też zazwyczaj wyższe.

Dobitnie pokazuje to wspomniany już na początku przykład gastronomii i hotelarstwa, gdzie najwięcej bo aż 23% zatrudnionych ma do dyspozycji jedynie 24 dni urlopu a więc tyle, ile wynosi minimum określone w prawie pracy.

Nie przelewa się także pracownikom callcenter, gdzie ten odsetek sięga 21% a także pracownikom tymczasowym (19%), handlu elektronicznego (16%) oraz w sektorze marketingu i reklamy (15%).

Średnia krajowa dla managerów i specjalistów wynosi 28 dni urlopu – czytamy na łamach Bilda. Ponad 50% pracujących w RFN ma 30 dni wolnego w skali roku. Dłużej odpoczywa już tylko 4% zatrudnionych – wynika z badania, na które powołuje się gazeta, która wskazuje, że 16% pracowników dysponuje najniższą z punktu widzenia prawa liczbą dni urlopowych.

Jeśli chodzi zaś o regionalne różnice, na szczycie listy krajów związkowych z najwyższą liczbą dni urlopowych znalazła się wg. badania Compensation Partner – Badenia Wirtembergia. Najgorzej pod względem urlopu mają się za to osoby pracujące w okolicach Berlina, Lipska, Drezna oraz wybrzeża Meklemburskiego.

 

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!