Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Szwajcarii
Od lat rośnie odsetek obcokrajowców wśród wszystkich pracujących w Szwajcarii. W 1991 r. wskaźnik ten wynosił jeszcze 26 procent. Obecnie jest to prawie 34 procent, jak pisze „Tages-Anzeiger”, powołując się na dane Urzędu Statystycznego (BFS – Bundesamt für Statistik).
Trzy czwarte z nich pochodzi z krajów UE i EFTA. Pozostała część pochodzi z krajów trzecich. Większość zagranicznych pracowników mieszka w Szwajcarii. Około jedna trzecia to pracownicy przygraniczni, głównie z krajów sąsiadujących.
Zawody z największym udziałem obcokrajowców
W niektórych zawodach udział pracowników zagranicznych jest szczególnie wysoki. Dotyczy to zwłaszcza budownictwa. W zawodach związanych z ocieplaniem i izolacją budynków oraz związanych z gipsowaniem stanowią one trzy czwarte lub więcej zatrudnionych. Nawet w rzekomo typowych szwajcarskich zawodach, takich jak zegarmistrzowie, odsetek obcokrajowców jest wyższy niż średnia 34 procent.
Najwięcej obcokrajowców pracuje w Szwajcarii w takich zawodach jak monter izolacji (80%), sztukator / regipsiarz (75%) i pomocnik kuchenny (69%). W Szwajcarii jest także dużo obcokrajowców wśród personelu sprzątającego (65%) i murarzy (59%).
Ponieważ wiele obcokrajowców pracuje w niskopłatnych miejscach pracy, trudno się dziwić, że ich zarobki są średnio o 15 procent niższe od zarobków Szwajcarów.
Brak zagranicznych policjantów
Osoby z paszportem szwajcarskim pracują głównie w miejscach pracy, w których określone wykształcenie lub wiedza lokalna są warunkiem wstępnym, lub zaletą, jak opisano w dalszej części artykułu. Na przykład prawie nie ma zagranicznych prawników. Najmniejszy odsetek obcokrajowców jest jednak w policji (1%), a także wśród rolników (2%), adwokatów (6%), pracowników administracyjnych (8%), dziennikarzy (10%) i inżynierów elektryków (11%).
Źródło: 20min