Browar Warsteiner rozszerza swoje międzynarodowe portfolio. Od jesieni będzie warzyć również tureckie Efes Pilsener – według oryginalnej receptury. Umożliwia to nowa współpraca z Efes Deutschland, spółką-córką tureckiego giganta piwnego Anadolu Efes.
Warsteiner nie jest już znany tylko ze swojego własnego piwa. Obecnie browar warzy i sprzedaje również międzynarodowe marki: hiszpańską Estrella Galicia, a od wiosny 2024 roku polskie Tyskie Gronie. Teraz dołącza do nich Efes.
Efes Pilsener w portfolio Warsteinera
Strategiczne partnerstwo zostało ogłoszone w połowie roku przez H. C. Drinks Solutions GmbH, spółkę córkę Haus Cramer Gruppe. Grupa jest spółką holdingową browaru Warsteiner oraz innych firm zajmujących się napojami i zatrudnia około 1000 pracowników na całym świecie.
W Warstein nacisk kładzie się na produkcję i rozlewanie. Efes Pilsener będzie warzone w oryginalnej wersji i ma być dostępne na niemieckim rynku w różnych butelkach. Efes Deutschland, odpowiedzialny za dystrybucję w Niemczech, będzie nadal zajmował się sprzedażą.
Oprócz warzenia i rozlewu, Warsteiner wprowadza do nowej współpracy również zrównoważoną logistykę. Wykorzystuje się między innymi własny transport szynowy firmy. Bezpośrednie połączenie kolejowe na terenie browaru umożliwia transport kolejowy w całej Europie.
Zwiększenie udziału w niemieckim rynku
Efes to jedna z najpopularniejszych marek piwa w Turcji – i twarz lokalnej kultury piwowarskiej. Za tą nazwą kryje się Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş., koncern piwowarski z siedzibą w Stambule, który działa w ponad 70 krajach.
Dzięki markom takim jak Efes Pilsener, firma należy nie tylko do pięciu największych browarów w Europie, ale także znajduje się w pierwszej dziesiątce na świecie. Efes jest szczególnie popularny w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. Współpraca z Warsteinerem ma pomóc w dalszym rozwoju obecności w Europie Zachodniej, przede wszystkim w Niemczech.
Warsteiner należy do najbardziej tradycyjnych browarów w Niemczech. Założone w 1753 roku w Warstein w Sauerland, przedsiębiorstwo do dziś pozostaje własnością rodziny – obecnie dziewiątego pokolenia.
Warsteiner był długo synonimem klasycznego piwa pilzner i przez pewien czas był również liderem na rynku w Niemczech. W ostatnich latach firma strategicznie się przeformułowała: z naciskiem na międzynarodowe kooperacje, logistykę i zrównoważoną produkcję, Warsteiner chce zdobyć nowe grupy docelowe.