Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Sytuacja win-win?

Więcej wolnego czasu zamiast wyższej pensji? Szwajcarzy przerzucają się na argumenty

czas, pieniądze, zegar, czas pracy, czas wolny, wynagrodzenie
Foto: Freepik
Nowy rodzaj „podwyżki” w Szwajcarii: więcej wolnego czasu za tę samą pensję. To właśnie proponuje Szwajcarskie Stowarzyszenie Pracowników (niem. Verband Angestellte Schweiz) jako alternatywę dla tradycyjnych podwyżek płac.

Zamiast podwyżki, urlop? To proponują organizacje pracownicze ze Szwajcarii

Szwajcarskie Stowarzyszenie Pracowników proponuje firmom wybór między oferowaniem swoim pracownikom wyższego wynagrodzenia lub większej ilości czasu wolnego. „W 2025 roku domagamy się do 2,2% wyższego wynagrodzenia lub skrócenia godzin pracy przy tym samym wynagrodzeniu” – powiedziała Manuela Donati z Angestellte Schweiz.

Stowarzyszenie uważa, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę sytuację poszczególnych firm. Jeśli firma znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, może również pośrednio zwiększyć płace poprzez skrócenie czasu pracy. Tworzy to sytuację korzystną dla obu stron: „Pracodawcy mogą okazać uznanie swoim pracownikom. Pracownicy mają wtedy więcej wolnego czasu, który mogą wykorzystać, na co tylko chcą”.

Stowarzyszenie Pracodawców krytycznie nastawione

Donati zaprzecza, że zwiększy to presję czasu na pracownikach. „Niekoniecznie”, mówi, ponieważ praca staje się bardziej produktywna, na przykład dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Oznaczałoby to również mniej pracy.

Roland Müller ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia Pracodawców nie zgadza się z tą opinią. Już dziś występuje niedobór siły roboczej: „Zwłaszcza w czasach niedoboru siły roboczej potrzebne są godziny pracy i ludzie. Zakładanie, że firmy mogłyby powszechnie skrócić czas pracy, byłoby mydleniem ludziom oczu”. Może to być możliwe dla poszczególnych firm, ale z pewnością nie dla wszystkich.

Donati z Angestellte Schweiz kontruje: „W czasach niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej ważne jest, aby firmy pozostały atrakcyjne dla pracowników poprzez bycie na bieżąco. W szczególności dla młodszych pracowników ważne jest, aby ich praca miała sens i aby mogli pracować w elastycznych godzinach. Zmniejszenie liczby godzin pracy przy tym samym wynagrodzeniu jest interesujące, ponieważ ważne jest, aby pracownicy mieli dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym”.

Żądania Angestellte Schweiz były również krytykowane z innych stron. Związki zawodowe generalnie popierają żądania skrócenia czasu pracy, jak mówi Thomas Bauer z organizacji parasolowej Travail Suisse. „Jednocześnie wzrost płac jest bardzo ważny, ponieważ obserwujemy gwałtowny wzrost kosztów utrzymania i wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby o średnich lub niskich dochodach muszą być w stanie ponieść te koszty. Wymaga to wyższych płac”.

Więcej wolnego czasu nie pomoże

Ludzie potrzebują więcej pieniędzy. Ludziom o niskich i średnich dochodach nie pomoże więcej wolnego czasu. Manuela Donati zasadniczo się z tym nie zgadza. Angestellte Schweiz również wzywa do zwiększenia wynagrodzeń, tylko w dwóch wariantach. 

Zwłaszcza młodzi ludzie chcieliby pracować w niepełnym wymiarze godzin, nawet ci, którzy zarabiają niewiele. Niezależnie od tego, czy są młodzi, czy starsi, odpowiedzialni za rodzinę, jako para czy są singlami. Potrzeby różnych grup pracowników są różne. 

Źródło: srf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!