Zmiana prawa przyczyną wzrostu świadczeniobiorców zasiłku mieszkaniowego Wohngeld
Po zmianie prawa liczba gospodarstw domowych otrzymujących zasiłek mieszkaniowy Wohngeld gwałtownie wzrosła. Pod koniec 2023 roku około 1,2 mln gospodarstw domowych w Niemczech otrzymywało zasiłek. Według Federalnego Urzędu Statystycznego było to o 80% więcej niż rok wcześniej. Powodem tego jest ustawa o zwiększeniu zasiłku mieszkaniowego (Wohngeld Plus), która weszła w życie 1 stycznia 2023 roku. Na jej podstawie wypłacane kwoty rosną, a także więcej osób jest uprawnionych do zasiłku Wohngeld
Zasiłek mieszkaniowy ma na celu umożliwienie gospodarstwom domowym o niskich dochodach opłacenie odpowiedniego i przyjaznego rodzinie mieszkania. Wysokość zasiłku mieszkaniowego zależy od dochodu, czynszu i liczby członków gospodarstwa domowego.
Średnie uprawnienie na koniec 2023 roku wynosiło 297 euro dla gospodarstw domowych otrzymujących dodatek mieszkaniowy, w których mieszkające osoby były uprawnione do składania wniosków. To średnio o 106 euro więcej niż przed wejściem w życie ustawy. Gospodarstwa domowe, w których nie wszyscy członkowie byli uprawnieni do zasiłku mieszkaniowego, otrzymały średnio 247 euro, czyli o 70 euro więcej niż rok wcześniej.
Wydatki na zasiłek mieszkaniowy wzrosły ponad dwukrotnie
Wydatki federalne i stanowe na zasiłki mieszkaniowe wzrosły ponad dwukrotnie w latach 2022-2023 do 4,3 mld euro (wzrost o 137%).
Według danych, 2,8% wszystkich prywatnych gospodarstw domowych z głównym miejscem zamieszkania w Niemczech otrzymało zasiłek mieszkaniowy pod koniec 2023 roku. Meklemburgia-Pomorze Przednie miała najwięcej gospodarstw domowych otrzymujących zasiłek, bo było ich 5,5%. Najmniej gospodarstw domowych otrzymywało zasiłek mieszkaniowy w Bawarii, bo tylko 1,6%.
Pod koniec 2023 roku wszyscy członkowie gospodarstwa domowego byli uprawnieni do zasiłku mieszkaniowego w około 98% gospodarstw domowych otrzymujących zasiłek mieszkaniowy. Około 2% gospodarstw domowych z zasiłkiem mieszkaniowym stanowiły tak zwane częściowe gospodarstwa domowe zgodnie z prawem dotyczącym zasiłków mieszkaniowych, w których mieszkały zarówno osoby z prawem do zasiłku mieszkaniowego, jak i bez niego.
Źródło: zeit