Zagraniczne inwestycje w Niemczech najniższe od 10 lat
Niemiecki Instytut Gospodarki jest zaniepokojony: ekonomiści ostrzegają, że wycofywanie się zagranicznych inwestorów z Niemiec może oznaczać początek deindustrializacji, czyli procesu spadku znaczenia przemysłu dla gospodarki krajowej.
Jak podaje Instytut; przedsiębiorstwa z zagranicy inwestują obecnie około 22 miliardów euro w Niemcy, czyli najmniej od 10 lat. Wprawdzie odpływ netto inwestycji bezpośrednich zmniejszył się do 94 mld euro, jednak tylko w latach 2021 (100 miliardów euro) i 2022 (125 miliardów euro) więcej kapitału uciekało z Niemiec. Ta wartość wyraża różnicę między inwestycjami niemieckich przedsiębiorstw za granicą a zagranicznymi inwestycjami w Niemczech.
“Powtórne wysokie odpływy netto oznaczają, że nie chodzi tutaj o sytuację wyjątkową, a o pierwszy objaw procesu deindustrializacji” – tak brzmi wniosek badania. Produkcja w przemyśle przetwórczym w grudniu 2023 roku była znacznie niższa niż w 2015 roku.
Niemieckie przedsiębiorstwa inwestują przede wszystkim w kraje Unii Europejskiej
“Polityka Niemiec sprawia, że inwestowanie w Niemczech nie jest atrakcyjne” – mówi ekonomista z niemieckiego Instytutu Gospodarki (IW – Institut für Wirtschaft) Christian Rusche. Do tego dochodzą jeszcze sytuacje, gdzie programy wsparcia wielokrotnie były wstrzymywane z dnia na dzień. Polityka musiałaby drastycznie polepszyć warunki ramowe do inwestowania. “Klimat inwestycyjny nie ulegnie zmianie, może nastąpić gwałtowne przyśpieszenie procesu deindustrializacji”, ostrzega Rusche.
Wprawdzie inwestycje bezpośrednie, według instytutu, na całym świecie hamują, inaczej jest jednak w Unii Europejskiej. W pierwszych miesiącach 2023 przypływy wzrosły o 120 procent – także w Niemczech. Około 90 miliardów euro, czyli prawie dwie trzecie wszystkich zagranicznych inwestycji niemieckich przedsiębiorstw, odpłynęło w ostatnim czasie do krajów Unii Europejskiej, przede wszystkim krajów Beneluksu i Francji. Inwestycje w Niemczech nie były dla zagranicznych inwestorów aż tak interesujące. “A jeśli tak, to często były to niewielkie zakupy lub projekty, co świadczy o niekorzystnych warunkach lokalizacyjnych w kontekście globalnej konkurencji”, twierdzi Instytut Gospodarki.
Źródło: Spiegel