Zakładanie firmy w Austrii trwa zbyt długo

 

Przedsiębiorcom daje się we znaki przede wszystkim biurokracja a szansy na poprawę tej sytuacji nie widać.

Specjaliści z zakresu prawa uważają, że austriacka biurokracja w porównaniu do innych krajów funkcjonuje szybko i efektywnie. Zgoła innego zdania jest oddział firmy doradczej Deloitte w Austrii. Jego szef – Bernhard Gröhs na łamach Kuriera wymienia cały szereg rozwiązań, które należałoby poprawić lub wcielić w życie.

Gröhs wspomina o cyfryzacji całego procesu oraz o możliwości załatwienia wszystkich biurokratycznych rzeczy w jednym miejscu. “Chcąc założyć spółkę z o.o w Austrii potrzeba notariusza, sędziego, doradcy podatkowego, bankiera, księgowego oraz adwokata”. W sumie przyszłemu przedsiębiorcy doradza i kontroluje go co najmniej 10 osób a średni czas potrzebny na założenie firmy to aż 25 dni podczas gdy wytyczne UE mówią o 3 dniach.

Także zarządzanie zasobami ludzkimi nie należy do najłatwiejszych zadań stojących przed przedsiębiorcą. Obliczanie podatku od wynagrodzenia oraz ubezpieczenia jest niezwykle trudne. Może to zrobić jedynie księgowy” – uważa szef Deloitte. Co ciekawe, w jego mniemaniu nawet ci ostatni, zaczynają się ostatnio skarżyć na to, że jest to zbyt skomplikowane. Można by pójść na rękę przedsiębiorcom i to wszystko uprościć – twierdzi Bernhard Gröhs i wyjaśnia, że byłoby to także z korzyścią dla zwykłych obywateli.

Za przykład jest wymieniona branża budowlana, które jest obłożona murem z przepisów przez co koszty budowy stale rosną a to ma odbicie na cenach mieszkań i wysokości czynszów.

Źródło: kurier.at

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!