Pracownicy z wysokimi pensjami zarabiali na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej – wynika z analizy Federalnego Instytutu ds. Badań nad Gospodarką. W górnym przedziale płacowym w okresie między 1995 a 2015 rokiem płace rosły realnie o 0,4 – 0,5% w skali roku. Co więcej, w ostatnich trzech latach, które wzięto pod uwagę, skok był znacznie wyższy i oscylował wokół 2,5% rocznie.
Instytut wziął także pod lupę zarobki osób z dolnego przedziału płacowego. Począwszy od 2012 aż do 2015 roku płace rosły między 1,4% a 2,2% rocznie. Z raportu przedstawionego przez instytut wynika jednoznacznie, że wprowadzenie ustawowej płacy minimalnej w 2015 roku mocno przyczyniło się do wzrostu pensji w tym segmencie. Jest to bardzo dobra wiadomość dla pracowników bowiem w wcześniejszych latach (od 1998) płace sukcesywnie spadały.
W raporcie wskazano również, że grupą, która w ostatnich latach najmniej zyskała są pracownicy średniego przedziału płacowego. Od 2012 roku zarobki rosły rok rocznie o zaledwie 0,7%.
Suma summarum na przestrzeni ostatnich 20 lat, najwięcej zyskali pracownicy górnego przedziału płacowego. Z drugiej strony, cieszyć może fakt, że dolny sektor płac sukcesywnie zmniejsza lukę zarobkową do sektora średnich płac.
Źródło: Spiegel / DIW