Praca w policji lub służbach ratunkowych to dla wielu osób spełnienie marzeń. Z badania przeprowadzonego przez Jobcloud Market Insights wynika, że w odniesieniu do wszystkich ofert pracy w Szwajcarii, właśnie w tych sektorach zainteresowanie pracą jest szczególnie duże. Mieszkańcy Szwajcarii niemieckojęzycznej chcieliby pracować w sektorze bezpieczeństwa, ochrony i ratownictwa. Mimo iż liczba ofert pracy na te stanowiska jest stosunkowo mała, osoby poszukujące pracy chętnie je czytają. „Te zawody wzbudzają ciekawość. Ludzie chcą wiedzieć, jakie obowiązki ma przykładowo policjant” – tłumaczy Nicoline Scheidegger, wykładowca z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zurychu (ZHAW). W tych branżach czeka na chętnych także wiele ofert pracy, które można wykonywać jako pracę dodatkową lub odpowiednich dla osób rozpoczynających prace w zawodzie innym, niż posiadane wykształcenie. W sektorze ochrony poszukiwani są przede wszystkim ochroniarze, którzy wykonują swoje obowiązki w większości wieczorami i w weekendy.
W Szwajcarii francuskojęzycznej najbardziej popularne są takie zawody jak nauczyciel czy pracownik socjalny. W niemieckojęzycznej części kraju te prace uplasowały się na drugim miejscu. Duża popularność tych zawodów jest w dużej mierze spowodowana faktem, że w tych branżach oferuje się wiele posad na część etatu. Coraz więcej osób nie chce bowiem spędzać całego dnia w pracy. W Szwajcarii niemieckojęzycznej co czwarta wolna posada jest oferowana część etatu, zasadniczo zapewnia ona wynagrodzenie o wysokości 80% standardowej pensji. Z kolei w francuskojęzycznej części kraju jedynie 9% wszystkich wolnych posad jest na część etatu. Należy jednak zaznaczyć, że popularność takiej formy zatrudnienia nie jest tutaj tak duża. Na część etatu pracują przede wszystkim kobiety, lecz coraz więcej mężczyzn zaczyna poszukiwać takiej formy zatrudniania.
Natomiast zainteresowanie pracą w branży budowlanej jest w całym kraju stosunkowo małe. „Wiele młodych osób decyduje się na wyższe wykształcenie, brakuje więc chętnych do pracy w klasycznych zawodach budowlanych” – tłumaczy Scheidegger. Zawody inżynierskie i opiekuńcze także nie cieszą się dużą popularnością.
Źródło: 20min