Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Złodzieje upatrzyli sobie berlińskie bankomaty!

Liczba przypadków tzw. skimmingu, podczas którego przechwytywane są dane kart używanych w bankomatach, stale rośnie. W Niemczech na szczęście liczba strat spada.

Stolica Niemiec cieszy się dużą popularnością pośród przestępców. Spośród wszystkich 153 przestępstw popełnionych w listopadzie, 108 – czyli ponad dwie trzecie – dotyczyły berlińskich bankomatów. Tym samym zarejestrowano wzrost ataków skimmingu o jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Na szczęście zmniejsza się liczba strat spowodowanych przechwytywaniem informacji o kontach bankowych. Z danych systemów płatniczych wynika, że liczba strat sięgnęła 1,6 mln euro brutto w pierwszych jedenastu miesiącach roku 2016. To znacznie mniej w porównaniu z 2,7 mln euro w 2015 roku.

Sprawcy pochodzili przede wszystkich z Rumunii i Bułgarii, dlatego eksperci są przekonani, że to bliskie sąsiedztwo Europy Wschodniej wpływa na dużą ilość przestępstw tego typu właśnie w Berlinie. Na drugim miejscu znajduje się Hamburg z 15 manipulacjami przy bankomatach, a tuż za nim Nadrenia Północna-Westfalia (7 ataków) i Hesja (6 ataków). Nie ma na razie informacji na temat przechwytywania danych przy terminalach płatniczych w sklepach czy automatach biletowych.

Skimming polega na skopiowaniu informacji z paska magnetycznego karty za pomocą małych urządzeń instalowanych przy czytnikach kart, a następnie przeniesieniu ich na duplikat. Aby korzystać z karty potrzebny jest jeszcze numer PIN – dlatego często instalowane są również kamery. Celem przestępców są przede wszystkim bankomaty znajdujące się na uboczu, a nie te znajdujące się w placówkach banku.

Dobra wieść brzmi – klienci nie ponoszą strat, ponieważ pokrywa je bank. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zgubienia lub skradzenia karty. Poza tym w wielu krajach zabezpiecza się karty specjalnym chipem, który utrudnia przestępcom sprawę.

Źródło: FAZ

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!