Szwajcaria doświadcza historycznego kryzysu płacowego, mówi Thomas Bauer, dyrektor ds. polityki gospodarczej w Travail.Suisse. Koszty życia, takie jak koszty mieszkaniowe i składki na ubezpieczenie zdrowotne ciągle rosną, podczas gdy płace realne są obecnie na tym samym poziomie co w 2014 roku.
Od 2021 roku szwajcarska gospodarka wzrosła realnie o około 7%, podczas gdy płace realne spadły o 3%. “Taka sytuacja nigdy wcześniej nie miała miejsca w okresie powojennym”, powiedział Bauer. Związek zawodowy Travail.Suisse wzywa zatem do podwyżek płac nawet o 4%.
2 do 4% w zależności od sektora
Przewodnicząca związku Syna, Yvonne Feri, wyjaśnia, że związki zawodowe domagają się podwyżek płac od 2 do 4%, w zależności od sektora. Na przykład handel detaliczny powinien otrzymać co najmniej 2,5% więcej wynagrodzenia. Sektor opieki zdrowotnej powinien natomiast otrzymać od 2 do 4%, w zależności od luki płacowej.
Siła nabywcza pracowników w sektorze usług publicznych również spadła. Zwłaszcza w administracji federalnej i na poczcie realne straty płacowe są poważne. Mówi o ty prezes Transfair i radna krajowa Zielonych, Greta Gysin. Dlatego też żądania płacowe w sektorze usług publicznych również wynoszą od 2,5 do 4%.
Trzeźwiące negocjacje płacowe w branży hotelarsko-gastronomicznej
Negocjacje płacowe w branży hotelarsko-gastronomicznej zakończyły się już otrzeźwiającymi wynikami, mówi Roger Lang, dyrektor ds. polityki społecznej w Hotel & Gastro Union. Pomimo doskonałych wyników gospodarczych w ubiegłym roku, pracodawcy nie są przygotowani do płacenia pensji wystarczających na utrzymanie. W związku z bezkompromisową postawą związków pracodawców, przedstawiciele pracowników skierowali sprawę do arbitrażu.
Inflacja powinna być korzystna
Szwajcarskie Stowarzyszenie Pracodawców (niem. Schweizerische Arbeitgeberverband) opiera swoje prognozy dotyczące wzrostu płac nominalnych na badaniach płac Szwajcarskiego Instytutu Gospodarczego (niem. Konjunkturforschungsstelle – KOF), mówi główny ekonomista dr Simon Wey. Według tych badań, płace nominalne prawdopodobnie wzrosną w tym roku średnio o 1,6%, w zależności od sektora.
Od 2020 roku wzrost płac realnych, a tym samym rozwój siły nabywczej, został poważnie ograniczony przez w dużej mierze importowaną inflację. W bieżącym i nadchodzącym roku można oczekiwać ponownego wzrostu płac realnych w wyniku prognozowanej inflacji i oczekiwanych nominalnych podwyżek płac. Obecny spadek inflacji powinien mieć zatem korzystny wpływ na pracowników.
Źródło: 20min