Ceny w Szwajcarii się nie zatrzymują
Według opublikowanego indeksu cen konsumenckich Comparis, ceny produktów codziennego użytku w Szwajcarii wzrosły w czerwcu o 1,3% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Oznacza to, że ceny wybranych produktów objętych indeksem rosły średnio w tym samym tempie, co ceny według oficjalnego krajowego indeksu cen konsumpcyjnych (niem. Landesindex der Konsumentenpreise – LIK) opublikowanego przez Federalny Urząd Statystyczny.
Jednak według Comparis ceny wzrosły o 0,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem, podczas gdy wskaźnik LIK nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Według danych, cena energii elektrycznej w Szwajcarii wzrosła najbardziej, bo o 17,8% w porównaniu do czerwca 2023. Na drugim miejscu znalazł się cukier ze wzrostem o 11,0 %. Ceny cukru wzrosły już o 13,7% rok wcześniej – tj. od czerwca 2022 r. do czerwca 2023 r.
Żywność w Szwajcarii jest coraz droższa
Według Comparis, żywność w Szwajcarii ogólnie zdrożała średnio o 6,7% w ciągu ostatnich trzech lat. Ceny margaryny, tłuszczów i olejów kuchennych oraz cukru w sektorze spożywczym wzrosły najbardziej, bo dobrą jedną czwartą.
Droższe są także masło i czekolada – o ponad 10%. A także chleb, mąka i produkty zbożowe oraz mleko, ser i jaja o prawie 10%. Z kolei ceny owoców, warzyw, ziemniaków i grzybów, wyrobów cukierniczych i lodów wzrosły najmniej, bo od 1,1 do 3,5%.
„Istnieje wiele powodów wyższych cen: z jednej strony są wyższe koszty produkcji, takie jak wyższe ceny energii. Ponadto słabe wyniki zbiorów, na przykład ze względu na rosnące ekstremalne warunki pogodowe, również wpłynęły na eksplozję cen”, wyjaśnia Dirk Renkert z Comparis. Według Renkerta, żywność stanowi ponad jedną dziesiątą budżetu szwajcarskiego gospodarstwa domowego.
Jednak według indeksu cen konsumpcyjnych Comparis, żywność stała się tańsza rok do roku, średnio o 0,4%.
Comparis Consumer Price Index, we współpracy z Centrum Badań Ekonomicznych KOF przy zuryskim ETH, twierdzi, że odzwierciedla postrzeganą inflację poprzez dostosowanie danych z krajowego indeksu cen konsumpcyjnych (LIK) do czynszów i dóbr trwałych, takich jak samochody i meble. LIK mierzy zmiany cen przy użyciu reprezentatywnego koszyka około 1050 towarów i usług.
Źródło: watson