- Preambuła Konstytucji Federalnej Konfederacji Szwajcarskiej zaczyna się słowami „W imieniu Boga Wszechmogącego!”
- W Szwajcarii znajdują się dwie międzynarodowe enklawy. Gminy Campione d’Italia (należąca do Włoch) i Büsingen (należąca do Niemiec) to terytorium państw w innym państwie. Mieszkańcy to przede wszystkim obywatele niemieccy i włoscy. W obydwóch enklawach główną walutą jest frank szwajcarski. Każda z nich ma także dwa kody pocztowe.
- Szwajcaria ma astronautę. 74-letni Claude Nicollier urodzony w Vevey w kantonie Vaud był pierwszym i dotychczas jedynym obywatelem Szwajcarii, który poleciał w kosmos. Jego spacer kosmiczny, który trwał 8 godzin i 10 minut należy do jednych z najdłuższych w historii.
- Rok 1969 to nie tylko pierwsze lądowanie na Księżycu, lecz także powstanie uwielbianych przez dzieci lodów „Rakieta” w fabryce Frisco w Rorschach w kantonie Sankt Gallen. Wtedy jeden lód kosztował zaledwie 30 centymów. W latach 80 cena wzrosła już do 50 centymów, a aktualnie wynosi najczęściej całe 90 centymów.
- Ekspresy do kawy szwajcarskiej firmy Thermoplan znajdują się prawie na całym świecie. Praktycznie każda kawiarnia Starbucks jest bowiem wyposażona w automat wyprodukowany w Weggis w Lucernie.
- Gwardia Szwajcarska, która składa się z młodych Szwajcarów poniżej 30 roku życia i stacjonuje w Watykanie, jest najmniejszą armią świata. Należy do niej jedynie 110 stałych zatrudnionych. Dokument o założeniu Gwardii Szwajcarskiej został podpisany w XVI wieku, z tego okresu pochodzi też strój jej członków.
- Szwajcaria oraz Watykan to jedyne kraje, których flaga jest kwadratowa.
- Najmniejsza winnica świata znajduje się w kantonie Valais, a jej właścicielem jest Dalajlama. La Vigne à Farinet ma tylko 1,67 m2 i składa się z trzech winorośli.
- Stecklikireg, czy tzw. wojna pałek. Było to powstanie federacyjne przeciwko Republice Helweckiej w roku 1802. Powstańcy walczyli pałkami (Steckli), ponieważ Napoleon zabrał im całą broń.
- Na dnie jeziora Genewskiego leży ponad 40 wraków statków oraz sześć wagonów kolejowych. Najbardziej znanym wrakiem jest parowiec Rhône, który zatonął w 1883 roku. 11 pasażerów oraz 3 pracowników statku straciło wtedy życie.
- W Szwajcarii zabrania się trzymania świnek morskich w samotności. Przyszli właściciele muszą zawsze kupować parę. Jeśli jedna świnka umrze, należy jak najszybciej kupić lub wypożyczyć kolejną.
- Berno nie jest stolicą Szwajcarii. Przy zakładaniu Federacji Szwajcarskiej w 1848 roku trudno było zdecydować, czy kraj potrzebuje stolicy, a jeśli tak, to które miasto miałoby nią być. Wybrano więc Berno jako siedzibę Szwajcarii, lecz nie oznacza to, że miasto jest stolicą.
- Kod Szwajcarii – CH (Confoederation Helvetica) jest łacińskim tłumaczeniem Konfederacji Szwajcarskiej. Zdecydowano się na Łacinę, by nie faworyzować żadnego języka urzędowego kraju (jest ich aż 4!).
Źródło: 20min.ch