Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich to więcej niż odpowiednie rozpoczęcie roku Straussa. Ale król walca będzie również obecny niemal wszędzie: od współczesnych przedstawień i ekspansywnych rzeźb po zagadkową zabawę aż po sceniczne i koncertowe hołdy.
Sylwestrowe dźwięki z Rathausplatz do sali koncertowej
Jeszcze przed koncertem noworocznym jubileuszowy rok rozpoczął się od Straussa. Na Rathausplatz, zaraz po tym, jak dzwon Pummerin zamilkł, wszystko kręciło się wokół „Walca Dunajskiego”.
Pierwsze nuty „Króla Walca” zabrzmiały również na żywo w wiedeńskim Konzerthaus w 2025 roku po wybrzmieniu ostatniego dźwięku dzwona. Tam Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna i główny dyrygent, Petr Popelka, zaprezentowali repertuar utworów Straussa w ramach gali sylwestrowej. Ponadto Nikolaus Habjan wcielił się w rolę Adele i Orlofsky’ego z „Zemsty nietoperza” jako artystyczny gwizdacz i zabrał publiczność w świat regenta roku.
Ankathie Koi i Max Mutzke wykonali niezwykłą nową aranżację klasycznego hitu przez i z gwiazdą perkusji Martinem Grubingerem na żywo na Rathausplatz po północy. Wspierał ich stuosobowy super zespół, który wykorzystał tekst Texa Rubinowitza.
Nowi szefowie Albertiny i KHM
Wiedeński Rok Kultury 2025 przynosi również zmianę kierownictwa w ważnych instytucjach. W Albertinie i jej oddziałach na Karlsplatz i w Klosterneuburg niemiecki historyk kultury Ralph Gleis przejął 1 stycznia zarządzanie od wieloletniego dyrektora Klausa Albrechta Schrödera.
51-latek – ostatnio dyrektor Alte Nationalgalerie na berlińskiej Wyspie Muzeów – powraca tym samym do stolicy Austrii. Już w latach 2009-2017 był kuratorem w Muzeum Wiedeńskim, gdzie odpowiadał za wystawy poświęcone malarstwu biedermeierowskiemu i Hansowi Makartowi. „Program będzie nadal bardzo atrakcyjny. Będziemy starać się organizować więcej dużych, ale także ambitnych wystaw” – obiecał Gleis po nominacji. Szef przedstawi swoje konkretne plany na konferencji prasowej 15 stycznia.
Muzeum Historii Sztuki, czyli Kunsthistorisches Museum (KHM) również czeka zmiana kierownictwa. Po półtorej dekady dyrektor generalna, Sabine Haag, przekazuje pałeczkę Jonathanowi Fine’owi. Rodowity nowojorczyk zna już organizację bardzo dobrze, ponieważ od 2021 roku kieruje Weltmuseum, które jest częścią stowarzyszenia KHM.
KHM musi „stać się bardziej dostępne”
„Wierzę, że musimy stać się bardziej dostępni”, powiedział etnolog podczas swojej prezentacji. Jest „przekonany, że możemy opowiadać historie świata również za pomocą kolekcji historii sztuki – i to nie tylko historie z przeszłości, ale także te, które dotyczą nas dzisiaj”. Fine ujawni swoje konkretne plany podczas inauguracyjnej konferencji prasowej, która ma odbyć się w pierwszej połowie miesiąca.
Zmiany także w Mumok i Volkstheater
Karola Kraus rozpocznie swój ostatni rok na stanowisku dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig – Mumok) w 2025 roku. Urodzona w Szwecji obecna dyrektor Bonner Kunstverein, Fatima Hellberg, przejmie obowiązki 1 października.
Nadszedł również czas, aby pożegnać się z Volkstheater, gdzie dyrektor artystyczny Kay Voges świętuje swój „showdown” do lata. Następnie przeprowadzi się do Kolonii, a Jan Philipp Gloger przejmie stery.
Źródło: wien.orf