Choroba legionistów sieje postrach w Szwajcarii

W ciągu ostatnich 20 lat znacznie wzrosła liczba osób dotkniętych chorobą legionistów. Ilość zgłoszonych przypadków wzrosła pięciokrotnie!

Naukowcy ze szwajcarskiego instytutu Schweizerisches Tropen- und Public-Health-Institut (Swiss TPH) poinformowali, iż w Szwajcarii rośnie liczba osób dotkniętych chorobą legionistów. Podczas przeprowadzania badań przez naukowców wskaźnik hospitalizacji chorych dotkniętych tą chorobą cały czasz utrzymał się na wysokim poziomie i wynosił 90%. Za to wskaźnik zgonów nieznacznie się obniżył (z około 7,7% do 3,6%).

Z początkiem lat 2000 liczba chorych wynosiła 140. Jednak w latach 2016-2020 było ich już około 500 rocznie. Co ciekawe w ostatnich latach szczyt zachorowań przypadał na okres letni i czasami przesuwał się na wcześniejszą część roku.

Najwięcej chorych zanotowano w 2018 r. Później z początkiem pandemii osób dotkniętych chorobą legionistów było mniej. Naukowcy tłumaczą to obowiązującymi w tym czasie obostrzeniami, które ograniczyły podróżowanie i zmieniły nawyki wśród społeczeństwa.

Choroba legionistów – co to?

Choroba legionistów to ciężkie zapalenie płuc wywołane przez niektóre bakterie z rodzaju Legionella. Zasadniczo można leczyć ją antybiotykami. Patogeny te występują w prawie wszystkich środowiskach wodnych i wilgotnych, ale zwykle w niewielkich ilościach. Znajdują one jednak korzystne warunki w rurach wodociągowych, kranach, głowicach prysznicowych, wannach z hydromasażem i systemach wentylacyjnych, gdzie mogą się dobrze namnażać. Do zakażenia dochodzi w wyniku wdychania rozpylonych kropel wody.

Od 1988 r. istnieje w Szwajcarii obowiązek zgłaszania tej choroby. Nic dziwnego, alpejski kraj bowiem ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności na legionellozę w Europie.

Niestety istnieje również duża liczba niezgłoszonych przypadków.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!