Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Jak oszukują mieszkańcy Szwajcarii? Kradną i jeżdżą na gapę

kasa samoobsługowa, kradzież, kłamstwo, oszustwo, kasowanie, samodzielne zakupy
Foto: Freepik
Niezależnie od tego, czy chodzi o samoobsługową kasę, restaurację, czy miejsce pracy – wielu mieszkańców Szwajcarii już coś ukradło, co pokazuje badanie przeprowadzone przez serwis Moneyland.

Wielu mieszkańców Szwajcarii w swoim dorosłym życiu już przynajmniej raz coś ukradło lub celowo za coś nie zapłaciło. Wynika to z nowej ankiety przeprowadzonej przez portal Moneyland.

Jazda na gapę i kradzieże w miejscu pracy

Najczęściej spotykanym przypadkiem kradzieży jest jazda bez biletu. Aż 40% ankietowanych przyznało, że przynajmniej raz w życiu podróżowało środkami transportu publicznego na gapę. 27% jeździło bez biletu dwa razy lub więcej.

Na drugim miejscu, z wynikiem 29%, znajduje się kradzież w miejscu pracy. W sklepach Coop oraz przy samoobsługowych kasach (w różnych sklepach) 25% ankietowanych przyznało, że przynajmniej raz coś ukradło. Kolejne wymieniane miejsca to hotele i Migros (po 24%).

“Bariera moralna jest niższa, jeśli niepostrzeżenie przejedzie się kilka stacji w tramwaju czy autobusie, nie płacąc za bilet, niż kiedy dopuści się kradzieży w sklepie”, zauważa Dan Urner, redaktor Moneyland.ch. „Jednak to, że jedna piąta ankietowanych przyznała się do kradzieży u rodziny lub znajomych, może zaskakiwać”.

Młodym łatwiej oszukiwać

Wspomniana bariera moralna wydaje się być u osób w wieku 18-25 lat jeszcze niższa niż u starszych pokoleń. W każdej z badanych sytuacji to najmłodsza grupa wiekowa zajmuje pierwsze miejsce w tej niechlubnej klasyfikacji. Aż 58% ankietowanych w wieku 18-25 lat przyznało, że przynajmniej raz jechało bez biletu. Co zadziwiające, co dziesiąty przedstawiciel tej grupy wiekowej przyznał, że wielokrotnie podróżował bez biletu.

Wśród osób w wieku 26-49 lat tylko 46% podróżowało świadomie bez biletu, a wśród 50 – 74-latków ten odsetek spadł do 28%. Ankietowani z najstarszej grupy wiekowej rzadziej przyznają się również do kradzieży w innych miejscach.

Więcej złodziei w Szwajcarii niemieckojęzycznej

Inną ciekawostką jest różnica między regionami językowymi. Niemieckojęzyczni Szwajcarzy częściej przyznają się do kradzieży niż mieszkańcy zachodniej Szwajcarii. Co zaskakujące, osoby z niemieckojęzycznej Szwajcarii kradną znacznie częściej w kioskach niż osoby z zachodu alpejskiego kraju. Aż 25% niemieckojęzycznych ankietowanych przyznało, że przynajmniej raz coś ukradło w kiosku, w porównaniu do tylko 10% osób z Romandii.

Mężczyźni kradną częściej niż kobiety

„Mężczyźni częściej kradną niż kobiety, i to we wszystkich badanych okolicznościach”, zauważa Dan Urner, redaktor Moneyland. Największe różnice między płciami występują w restauracjach. 26% mężczyzn przyznało się, że ukradli coś w restauracji, podczas gdy tylko 17% kobiet miało takie doświadczenie. Różnice pojawiają się także w sklepach elektronicznych (21% mężczyzn i 13% kobiet) oraz wśród rodziny i znajomych (24% mężczyzn i 16% kobiet).

Źródło: 20min

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Mieszkańcy Austrii znów muszą mieć maskę, idąc na zakupy. Sklepy wychodzą im jednak naprzeciw i oferują swoim klientom

Jeśli straciłeś pracę w Szwajcarii powinieneś niezwłocznie zameldować się w odpowiednim urzędzie. W kilku słowach o zameldowaniu się jako

Zobacz jeszcze to!