60% imigrantów

Najpierw imigrują, później emigrują. Kto najczęściej opuszcza Szwajcarię?

szwajcaria, góry, flaga szwajcarii, kraj, alpejski kraj, natura
Foto: Freepik
Co roku do Szwajcarii imigruje około 150.000 osób, ale 90.000 ją opuszcza. Kim są ludzie, którzy wyjeżdżają ze Szwajcarii? Nowe dane rzucają światło na ten temat.

Wysoka jakość życia, silna gospodarka, różnorodna przyroda oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i stabilności. Powodów dla których Szwajcaria jest atrakcyjna dla imigrantów, nie brakuje. Faktem jest, że Szwajcaria to kraj imigracyjny.

W porównaniu międzynarodowym, według danych ONZ, Szwajcaria znajduje się w czołówce krajów o największym odsetku imigrantów. W 2024 roku stanowili oni 31% całkowitej populacji kraju.

90.000 imigrantów rocznie opuszcza Szwajcarię

Dane Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego (BFS) pokazują, że w latach 2013–2022 średnio 155.000 osób rocznie imigrowało do Szwajcarii z zagranicy. W tym samym czasie około 90.000 osób opuszczało kraj. Wyjazdy stanowiły zatem mniej więcej 60% liczby imigrantów. Oznacza to, że choć do Szwajcarii przyjeżdża wielu ludzi, to duża część z nich wkrótce znów wyjeżdża.

Co ciekawe, platforma Swissinfo na podstawie danych Eurostatu obliczyła wskaźniki powrotów do krajów pochodzenia w różnych państwach UE oraz w Szwajcarii. Ze współczynnikiem 54 wyjazdów na 100 imigracji Szwajcaria znajduje się powyżej średniej unijnej (34 na 100).

Powody imigracji i emigracji

Najczęstszymi powodami migracji są kwestie rodzinne lub zawodowe. Często też powodem wyjazdu ze Szwajcarii jest przejście na emeryturę za granicą. W przypadku imigracji zawodowej pojawiają się jednak pewne bariery. Jak zauważa Swissinfo, do najważniejszych należą brak integracji, nieznajomość języka kraju oraz brak uznania kwalifikacji zawodowych.

Te ograniczenia mogą prowadzić do niepewności, a w konsekwencji do decyzji o wyjeździe. Warto też pamiętać, że nie każda imigracja jest od razu związana z chęcią osiedlenia się na stałe. Wiele osób przyjeżdża do Szwajcarii, by zdobyć jednorazowe doświadczenia zawodowe lub akademickie, bez głębszych więzi z krajem. Z reguły osoby te po pewnym czasie szukają nowych kierunków rozwoju kariery. Również rodzaj i długość pozwolenia na pobyt może mieć wpływ na decyzję o wyjeździe.

Kto wyjeżdża najczęściej?

Dzięki zasadzie swobodnego przepływu osób obywatele państw UE są bardzo mobilni. To właśnie z krajów UE pochodzi większość imigrantów w Szwajcarii i to oni także najczęściej ją opuszczają. Dane BFS pokazują, że Szwajcarię najczęściej opuszczają obywatele Niemiec, Francji, Włoch i Portugalii.

Jak wyjaśnia BFS w rozmowie z Swissinfo, w większości przypadków są to osoby wracające do ojczyzny. Trzy czwarte Niemców, Francuzów i Włochów, którzy w 2023 roku opuścili Szwajcarię, powróciło do swoich krajów pochodzenia. W przypadku Portugalczyków odsetek ten był jeszcze wyższy. Aż 87% wróciło do domu.

Istotnym czynnikiem jest również wiek. Osoby w wieku emerytalnym częściej decydują się na powrót do ojczyzny, podczas gdy młodsi pozostają bardziej mobilni i chętni do życia w różnych krajach.

Źródło: Swissinfo / Blick

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!