Flumserberg
Ten ośrodek narciarski nie ma ustalonej daty rozpoczęcia sezonu – gdy tylko spadnie wystarczająca ilość śniegu, rozpocznie się częściowa działalność, która będzie stale rozszerzana. “Z doświadczenia wynika, że zwykle ma to miejsce pod koniec listopada lub na początku grudnia” – twierdzi menedżer Bergbahnen Flumserberg, Mario Bislin. Wiadomo jednak, że ceny wzrosną: Skipass w tygodniu będzie kosztował 68 franków (dotąd 65), a w weekendy 72 franki (dotąd 69 franków). „Do tej pory zawsze staraliśmy się, aby większość dodatkowych kosztów energii, kosztów materiałów czy kosztów paliwa ponosiła nasza firma” – mówi Bislin. Ze względu na „ponadproporcjonalny wzrost cen” nie jest to już możliwe. Nie ma jednak dynamicznego modelu cenowego: „Oznacza to, że nasi goście mogą wcześnie dokonać obliczeń i nie muszą spekulować na temat oferty” – mówi Bislin.
Graubünden
- Ośrodek narciarski Arosa-Lenzerheide:
Na ten sezon trzeba było dokonać korekty ceny bazowej o 6%. Według biura prasowego teren narciarski ma nieco mniejszy wpływ na ceny dynamiczne, wynoszący około 5%. To pierwsza korekta cen od sezonu 2019/2020. Powodem wzrostu cen są wzrosty kosztów w obszarach energii, inwestycji i części zamiennych.
- Ośrodek narciarski Laax:
Laax nie ustala żadnego górnego limitu cen dynamicznych. W ubiegłym roku ceny biletów jednodniowych zaczynały się od 55 franków – w tym roku cena musiała zostać nieznacznie skorygowana ze względu na ogólną inflację – podało biuro prasowe. Najtańszy bilet dzienny jest o 7% droższy.
- Ośrodek narciarki Minschuns (Val Müstair)
W tym ośrodku ceny będą takie same jak w poprzednim roku. Za karnet dzienny trzeba będzie zapłacić 42 franki.
- Ośrodek narciarski Motta Naluns (Scuol)
W tym sezonie zostanie wprowadzony dynamiczny model cenowy – mówi rzecznik prasowy. Im wcześniej dokonana zostanie rezerwacja przez gości, tym niższa cena. Najdrożej będzie, jeśli karnet kupi się tego samego dnia przy kasie.
Oberengadin
Ceny biletów rocznych nie zostaną podwyższone. Jak podaje biuro prasowe, w przypadku poszczególnych kolei górskich Górnej Engadyny ceny za przejazd w jedną stronę i w obie strony nieznacznie wzrosły, bo około 3%. Powodem jest „znaczny wzrost” kosztów energii.
- Ośrodek narciarski Corvatsch i Corviglia
W obu ośrodkach ceny są dynamiczne, jednak pozostają na takim samym poziomie, co w poprzednim roku. Dzienny karnet zaczyna się od 47 franków, bez górnej granicy.
- Ośrodek narciarski Diavolezza
W Diavolezza sezon rozpoczyna się 28 października – ale wyciągi będą czynne tylko w środę, sobotę i niedzielę. Biuro prasowe poinformowało, że termin musiał zostać przesunięty o tydzień ze względu na wysokie temperatury w październiku. Ceny pozostają również na poziomie sprzed roku, są dynamiczne i zaczynają się od 47 franków, bez górnej granicy.
- Ośrodek narciarski Obersaxen
Ceny karnetów wzrosły tutaj o 3,4% i kosztują 65 franków. Podwyżka cen wynika z inflacji oraz wzrostu cen prądu i oleju napędowego.
- Ośrodek narciarski Samnau/Ischgl
Wysoka inflacja i wyższe ceny energii w Austrii doprowadziły do dostosowań cenowych, mówi rzecznik mediów. Ceny karnetów narciarskich ustalane są z firmą Silvretta Seilbahnen AG w Ischgl, dlatego podawane są w euro. Cena karnetu wzrosła o 7,5 % i wynosi 72 euro.
Berno
- Ośrodek narciarski Adelboden-Lenk
Jeśli warunki na to pozwolą, teren narciarski rozpocznie działalność najwcześniej 18 listopada – oficjalny start przypada jednak na 2 grudnia. W sezonie zimowym Adelboden-Lenk wprowadza dynamiczny model cenowy dla biletów trwających od pół dnia do 14 dni oraz biletów 20-dniowych. Na taryfy składają się różne czynniki, takie jak faza sezonu, dzień tygodnia, czas rezerwacji i, począwszy od określonego momentu, prognoza pogody. Według biura prasowego celowo nie podaje się określonej z góry ceny maksymalnej, ponieważ ośrodek narciarski nie wie, gdzie zostanie ustalona faktyczna cena i czy w ogóle zostanie osiągnięta z góry określona cena maksymalna. Ceny zaczynają się od 50 franków – dla porównania w roku poprzednim ceny były stałe, niedynamiczne i karnet kosztował 70 euro.
- Ośrodek narciarski Gstaad
Tutaj ceny również pozostaną takie jak w roku poprzednim. Karnet dzienny będzie kosztował od 4 do 7 franków, cena jest zatem dynamiczna.
Jungfrauregion
Jak dotąd Jungfraubahnen nie opierały się na dynamicznym modelu cenowym, ale raczej „świadomie na jasnej, prostej i przejrzystej polityce cenowej” – mówi dyrektor Urs Kessler. Sytuacja na rynku jest stale badana.
- Ośrodki narciarskie Kleine Scheidegg/Maennlichen, Grindelwald-First, Mürren-Schilthorn
Ceny pozostaną tutaj takie same jak w roku poprzednim. Dzienny karnet kosztuje 75 franków.
- Ośrodek narciarski Meiringen/Hasliberg
Jeśli warunki śniegowe będą dobre, możliwe będzie weekendowe szusowanie jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu. Ceny biletów dziennych i wielokrotnych pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu do zeszłej zimy i zaczynają się od 62 franków.
Szwajcaria centralna
- Ośrodek narciarski Andermatt – Sedrun – Disentis
Jak podaje biuro prasowe, goście jednodniowi mogą skorzystać z karnetu za pół ceny (45 franków), który regularnie kosztuje 69 franków. Koszt karnetu jest taki sam jak w roku poprzednim.
- Ośrodek narciarski Hoch-Ybrig
Sezon zimowy rozpocznie się, gdy będzie wystarczająca ilość śniegu – może to być połowa listopada, koniec listopada lub początek grudnia. Ceny biletów pozostają na zeszłorocznym poziomie i wynoszą 57 franków za dzień.
- Ośrodek narciarski Ibergeregg
Ceny również się nie zmieniły. Karnet dzienny kosztuje 2 franków.
- Ośrodek narciarski Melchsee-Frutt
Ceny wzrosną od 5 do 10% w porównaniu z rokiem poprzednim, a cena karnetu zaczyna się od 5 euro. Czynnikami wzrostu cen są „masowy wzrost” kosztów energii, w tym części zamiennych, komponentów systemowych oraz nowych zakupów. Podwyżki cen nastąpiły także po stronie kosztów płac, co w ubiegłym roku można by jeszcze zrekompensować wewnętrznie. Melchsee-Frutt również obecnie rezygnuje z dynamicznego modelu cenowego. „W interesie naszych gości stosujemy przejrzyste, stałe ceny” – mówi dyrektor zarządzający Daniel Dommann.
- Ośrodek narciarski Sattel-Hochstuckli
Jak podaje biuro prasowe, jeśli warunki śniegowe dopiszą, weekendowe kursy rozpoczną się już 2 grudnia. Teren narciarski jako jedyny obniżył swoje ceny z 42 do 35 franków (- 16,7%) – wynika to z zamknięcia wyciągów Bärenfang i Hochstuckli.
- Ośrodek narciarski Stoos
Tutaj ceny są o 3,7% wyższe, niż w roku poprzednim. Jeśli kupi się bilet w sklepie internetowym, będzie on kosztował tyle samo, co w zeszłym sezonie, czyli 54 franki. W kasie cena wynosi 56 franków.
Wallis
- Ośrodek narciarski Crans-Montana
Według rzeczniczki gondola Crans i wyciąg krzesełkowy La Nationale zostaną otwarte 11 grudnia, podobnie jak gondola Les Violettes i kolejka linowa na Plaine Morte, w zależności od warunków śniegowych. Bilet dzienny kosztuje w kasie 89 franków. Oferta online jest korzystniejsza. Ceny są również dynamiczne i zaczynają się od 2 franków. Cena maksymalna to 84 franki.
- Ośrodek narciarski Saas-Fee
Jak podaje biuro prasowe, ceny biletów dziennych nie zostały skorygowane i wynoszą 7 franków. Ceny biletów wielodniowych wzrosły natomiast o 1,5–2,9%.
Źródło: 20min