Prawdopodobnie najsłynniejszy koncert na świecie będzie transmitowany do 50 milionów widzów w ponad 90 krajach. Aby móc obejrzeć ten spektakl na żywo w Wiedniu, trzeba mieć trochę szczęścia. A to dlatego, że bilety, ze względu na wysoki popyt, są co roku rozlosowywane na stronie internetowej Filharmonii Wiedeńskiej.
Koncert noworoczny z Wiednia – transmisja i public viewing
Mieszkańcy Wiednia mogą też udać się na Stephansplatz – jeden z przystanków Szlaku Sylwestrowego (Silvesterpfad) – gdzie odbywa się transmisja na żywo na świeżym powietrzu. Transmisja na żywo z Musikverein rozpocznie się również 1 stycznia 2025 r. o godzinie 11:15 na Riesenradplatz na Praterze.
Koncert można śledzić również w telewizji. Transmisję przeprowadzić TVP Kultura oraz TVP 2. Wydarzenie będzie relacjonować na żywo również austriacka telewizja ORF.
Filharmonicy Wiedeńscy zagrają Straussa – program na 2025 rok
Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich łączy w sobie to, co najlepsze: radosny i żywiołowy, ale także momentami kontemplacyjny program muzyczny z kompozycjami dynastii Straussów i im współczesnych. Tegoroczny program obejmuje większość wiedeńskiej muzyki, jaką kiedykolwiek napisano, od walców po polki.
Rok 2025 jest rokiem szczególnym: cały Wiedeń świętuje 200. urodziny „króla walca” Johanna Straussa Syna (1825-1899) – wystawami, koncertami, balami i wydarzeniami.
Jeden z punktów programu koncertu noworocznego Filharmoników Wiedeńskich jest zawsze stały: arcydzieło Straussa, czyli Walc Dunajski. Utwór osiągnął już status kultowego bisu. Solista waltornista intonuje pierwsze takty. Zgodnie z tradycyjnym rytuałem utwór jest przerywany na samym początku, a Filharmonicy Wiedeńscy witają gości słowami: „Szczęśliwego Nowego Roku!”.
W 2025 roku zaplanowano również aranżację ośmiu utworów jubilata, czyli Johanna Straussa Syna. Po raz pierwszy Filharmonicy Wiedeńscy wykonają na koncercie noworocznym utwór kobiety: Ferdinandus Waltz, skomponowany przez współczesną Straussowi Constanze Geiger (1835-1890).
Oto pełny program koncertu noworocznego w 2025 roku:
- Johann Strauss Vater: Freiheits-Marsch, op. 226
- Josef Strauss: Dorfschwalben aus Österreich, Walzer, op. 164
- Johann Strauss: Demolirer-Polka, Polka française, op. 269
- Johann Strauss: Lagunen-Walzer, op. 411
- Eduard Strauss: Luftig und duftig, Polka schnell, op. 206
- Johann Strauss: Ouvertüre zur Operette „Der Zigeunerbaron“
- Johann Strauss: Accelerationen, Walzer, op. 234
- Joseph Hellmesberger: Fidele Brüder, Marsch aus „Das Veilchenmädel“
- Constanze Geiger: Ferdinandus-Walzer (Arrangement: Wolfgang Dörner)
- Johann Strauss: Entweder – oder! Polka schnell, op. 403
- Josef Strauss: Transactionen, Walzer, op. 184
- Johann Strauss: Annen-Polka, op. 117
- Johann Strauss: Tritsch-Tratsch, Polka schnell, op. 214
- Johann Strauss: Wein, Weib und Gesang, Walzer, op. 333
Balet na trzy czwarte
Jedną z głównych atrakcji Koncertu Noworocznego są również wspaniałe występy taneczne Wiedeńskiego Baletu w kostiumach współczesnych projektantów, sfilmowane w czarujących miejscach, takich jak pałace czy ogrody cesarskie.
Muzycy to ambasadorzy Austrii
Muzycy Wiedeńskiej Filharmonii uchodzą za jednych z najlepszych i grają dla międzynarodowych orkiestr. Dyrygenci również należą do grona najlepszych. Każdego roku orkiestrą dyryguje inny dyrygent. Wśród dyrygentów gościnnych znaleźli się m.in. Mariss Jansons (2016), Gustavo Dudamel (2017), Andris Nelsons (2020), Daniel Barenboim (2022), Franz Welser-Möst (2023) i Christian Thielemann (2024).
2025 na podium stanie Maestro Riccardo Muti, który od ponad 50 lat odgrywa wyjątkową rolę w historii Filharmonii Wiedeńskiej. Od 1971 roku poprowadził ponad 500 wspólnych koncertów, w tym sześć koncertów noworocznych, koncerty abonamentowe Filharmonii, koncerty pamięci, występy gościnne i trasy koncertowe, a także liczne produkcje operowe.
Muti poprowadzi Koncert Noworoczny 2025 już po raz siódmy.
Złota Sala elektryzuje melomanów
Koncert Noworoczny odbywa się w Musikverein, centrum muzyki klasycznej dla miłośników muzyki w Wiedniu. Wielka Sala znana jest również jako Złota Sala. Uważana jest nie tylko za jedną z najpiękniejszych sal na świecie, ale także za jedną z najlepszych pod względem akustycznym.
Z okazji koncertu noworocznego sala, zbudowana w stylu wzorowanym na starożytności, jest ozdobiona wspaniałymi dekoracjami kwiatowymi. Kolumny, kariatydy i płaskorzeźby na frontonach sprawiają wrażenie, jakby wzniesiono tu świątynię muzyki.
Koncert noworoczny Orkiestry Filharmonii Wiedeńskiej rozpocznie się o 11:15.
Źródło: wien.info
Foto: Facebook/@Vienna Philharmonic / Wiener Philharmoniker