Zarówno w Polsce, Niemczech, jak i nawet w Szwajcarii wiele firm budowlanych, a także osób zarządzających miastami decyduje się na inwestycję w nowoczesne formy usprawniania komunikacji drogowej i pieszej. W okolicach parków i dużych obiektów infrastruktury miejskiej coraz częściej stosowana jest kładka pieszo-rowerowa. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala na zapewnienie maksimum bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.
Usprawnienia poruszania się po miastach – jakie są najczęściej stosowane?
Wysokorozwinięte kraje w Europie stale inwestują w rozwój modułowych technologii budownictwa, szczególnie w kwestii usprawniania poruszania się pieszych i rowerzystów w okolicach dróg publicznych lub w miejscach remontów. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań jest kładka dla pieszych, a także most rowerowy, które można wykorzystać np.
- w pobliżu miejsc, gdzie prowadzone są prace remontowe na głębokościach,
- przy rzekach i zbiornikach wodnych – służą do bezpiecznego przechodzenia z jednej strony na drugą,
- nad torami kolejowymi – dzięki temu rowerzyści i piesi nie muszą przechodzić tuż obok torów.
Jest też wiele innych zastosowań – kładka dla pieszych nad autostradą to rozwiązanie najczęściej spotykane w Polsce, szczególnie w pobliżu autostrady A4. Inne rozwiązania technologiczne, które usprawniają ruch pieszych i rowerzystów, a także zapewniają im bezpieczeństwo, to: sygnalizacja świetlna, sygnalizacja dźwiękowa oraz kurtyny drogowe, które podnoszą się w razie wykrycia zagrożenia.
Most dla pieszych i rowerzystów – jak powinna wyglądać mocna konstrukcja?
Most pieszo-rowerowy może zostać zbudowany w wielu miejscach – nie tylko ponad rzekami i zbiornikami wodnymi, ale nawet nad autostradami czy infrastrukturą miejską. Najpopularniejsze konstrukcje modułowe będące innowacją na rynku są tworzone z elementów stalowych, jak i kompozytowych. Te zapewniają maksimum bezpieczeństwa, są trwałe oraz spełniają wszelkie normy, jak np. Eurocode LM4, które określa obciążenie kładki z maksymalną wartością na poziomie 500 kg/m2.
Warto dodać, iż nowoczesne kładki pieszo-rowerowe mogą być wyposażone w dodatkowe rampy, oświetlenie oraz systemy bezpieczeństwa wraz z monitoringiem. To wszystko po to, aby zapewnić pieszym i rowerzystom maksimum ochrony w razie sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Podróżując po wielu miastach w Polsce i całej Europie, na pewno natkniesz się na ciekawe konstrukcje w postaci mostów pieszo-rowerowych wykonanych z odpornych i stabilnych modułów stalowo-kompozytowych.
/Materiał partnera/