Nagrodą jest czek w wysokości 25.000 euro i zostanie on oficjalnie wręczona 56-latce 27 lipca podczas festiwalu w Salzburgu. Zostało to ogłoszone przez sekretarz stanu ds. kultury, Andreę Mayer.
Koncentruje się na przemocy podczas II wojny światowej
„Urodzona w dolnośląskim Wałbrzychu, z którego od 1945 roku wysiedlano ludność niemiecką, Joanna Bator wielokrotnie nawiązuje w swoich utworach do brutalnej historii II wojny światowej, która do dziś charakteryzuje relacje między Europą a Polską. W wielowarstwowych historiach, skupionych głównie na postaciach kobiecych, Bator zajmuje się traumatycznymi doświadczeniami ubiegłego wieku” – wyjasnia jury, w skład którego w tym roku weszli Bernhard Fetz, Benedikt Föger, Walter Grond, Claudia Romeder i Sabine Scholl.
„Pełna wyobraźni i humoru”
„Ładuje obciążone miejsca literacko, daje przestrzeń i głos portretowanym bohaterom, zbliża ich do czytelników i imponująco łączy przeszłość z obecnymi realiami politycznymi i społecznymi. Jej podejście nigdy nie jest dydaktyczne, ale obserwacyjne, sprawne językowo, zabawne, pełne wyobraźni i humoru” – stwierdziło jury, opisując twórczość polskiej autorki, której ostatnie niemieckie tłumaczenie jej 800-stronicowej powieści „Bitternis” spotkało się z szerokim uznaniem. „Swoimi dziełami literackimi Joanna Bator opowiada wielką historię Europy Środkowej z kobiecej perspektywy”.
Źródło: krone
Foto: Facebook/@Joanna Bator
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=884408580360884&set=pb.100063752492872.-2207520000&type=3&locale=pl_PL