Ponad 1,3 mln z 18,6 mln emerytów w Niemczech pracuje, mimo że pobierają świadczenie emerytalne. Tak wynika z odpowiedzi rządu federalnego na pytanie Lewicy (Die Linke) w Bundestagu.
Źródłem są statystyki Niemieckiego Zakładu Ubezpieczenia Emerytalnego (niem. Deutsche Rentenversicherung). Według statystyk, na dzień 31 grudnia 2022 roku większość (1 milion) osób, które zarobiły dodatkowe pieniądze oprócz emerytury, pracowała na zasadach Minijob. Dobre 300.000 emerytów pracowało w większym wymiarze godzin.
Powody do pracy w podeszłym wieku
Poseł lewicy Matthias W. Birkwald uważa, że to niedopuszczalne, że „emerytury w Niemczech są średnio tak niskie, że wielu emerytów jest uzależnionych od kontynuowania pracy”.
Jednak w odpowiedzi na podobne pytanie zadane przez AfD w lipcu, niemiecki rząd odniósł się również do raportu Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung – IAB). Według raportu, radość z pracy, poczucie celu i kontakt z innymi ludźmi są ważnymi powodami pracy w starszym wieku. Motywy finansowe były wymieniane znacznie rzadziej.
Wysokość emerytury jest zawsze indywidualna
Według Deutsche Rentenversicherung, po co najmniej 35 latach ubezpieczenia emeryci w Niemczech otrzymywali w 2022 roku średnią emeryturę w wysokości nieco poniżej 1400 euro. Kwota ta jest zawsze indywidualna i zależy od zarobków w okresie aktywności zawodowej oraz odpowiednich wpłat na fundusz emerytalny.
Źródło: zdf