„Władanie dialektem równa się posiadaniu tożsamości” – twierdzi Egon Werlen, jeden z uczestników projektu pochodzący z Valais. Spędził on wiele godzin, ucząc oprogramowanie słów w dialekcie jego rodzimego regionu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Egon Werlen przesłał i sprawdził 1804 pojedynczych zdań.
„Ta ogromna liczba, która robi wrażenie” – mówi Manuela Hürlimann z Swiss Association for Natural Language Processing (SwissNLP). Prowadzi ona projekt uniwersytetów Zürcher Hochschule für Angewandte Wissenschaften (ZHAW) i Fachhochschule Nordwestschweiz (FHNW), który zbiera dialekty z całego kraju.
Celem badaczy jest nauczanie programów komputerowych szwajcarskiej wersji języka niemieckiego, aby komputer był w stanie dokonać automatycznej transkrypcji lub oceny nagrań dialektalnych. Już teraz około 30 firm jest zainteresowanych chatbotami i asystentami głosowymi z tą umiejętnością.
Zainteresowanie zaczyna pojawiać się też ze strony mieszkańców, którzy chcą, by ich dialekt był rozumiany przez sztuczną inteligencję. „Szwajcarzy silnie definiują się za pomocą własnego dialektu, jest on ważny dla ich tożsamości” – tłumaczy Manuela Hürlimann.
W celu zachęcenia jak największej liczby uczestników do udziału powstała bitwa kantonów. Kanton z największą procentową liczbą zgłoszeń wygrywa. Dzięki pracowitości Egona Werlena kanton Valais z 2500 zestawami zdań zajmuje pierwsze miejsce. Za nim uplasował się Zurich i Appenzell Ausserrhoden. Dziesięciu najbardziej pracowitych uczestników zostanie nagrodzonych 27 sierpnia 2021, a pierwszą nagrodą będzie lot helikopterem wokół szwajcarskiego punktu orientacyjnego Matterhorn.
Źródło: 20min