Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Stała ekspozycja Muzeum Wiedeńskiego będzie bezpłatna!

Wien Museum

Miasto Wiedeń umożliwia bezpłatny wstęp na stałą wystawę Muzeum Wiedeńskiego. "Wiedeń. Moja historia" to tytuł nowej stałej wystawy, z którą Muzeum Wiedeńskie zostanie ponownie otwarte 6 grudnia po prawie czteroletniej przerwie z powodu renowacji.

Muzeum Wiedeńskie zostało założone jako Muzeum Historyczne Miasta Wiednia, gdzie na 3300 metrach kwadratowych na Karlsplatz przedstawiona jest historia miasta od czasów starożytnych do współczesności. 

W przyszłości wstęp na stałą wystawę Muzeum Wiedeńskiego będzie bezpłatny dla wszystkich. Muzeum Wiedeńskie jest pierwszym muzeum publicznym w Austrii, które obrało taką drogę. 

„Bezpłatny wstęp na wystawę stałą umożliwia uczestnictwo w historycznym skarbie i stanowi bezprecedensową demokratyzację dziedzictwa kulturowego miasta” – powiedział burmistrz Michael Ludwig. „Dzięki bezpłatnemu wejściu na wystawę stałą miasto Wiedeń otwiera nową przestrzeń o znaczeniu kulturalnym, społecznym i demokratycznym, miejsce doświadczenia społecznego uczestnictwa” – dodaje radna miejska ds. kultury Veronica Kaup-Hasler.

Bezpłatny wstęp na wzór brytyjski

Matti Bunzl, dyrektor Muzeum Wiedeńskiego, którego szczególnie zainteresował model wprowadzony przez rząd w Wielkiej Brytanii w 2001 roku, czyli bezpłatne wstępy na wystawy stałe 15 muzeów państwowych, jest zadowolony i mówi: „Dostęp do wiedzy o historii miasta, w którym mieszkasz, nie powinien być przywilejem, ale prawem”.

Według aktualnego badania SORA dotyczącego uczestnictwa w kulturze bezpłatne wizyty w ofertach kulturalnych są kluczowym czynnikiem wpływającym na uczestnictwo w kulturze. Bez tej opcji liczba rocznych wizyt na wydarzeniach kulturalnych spadłaby z 11 do 7. W rozwijającym się mieście, takim, jakim jest Wiedeń, ważne jest, aby postrzegać przestrzenie kulturalne i muzealne miejsca edukacji jako społeczne przestrzenie spotkań, w których może odbywać się dialog między ludźmi niezależnie od pochodzenia, statusu społecznego i wcześniejszego wykształcenia.

Bezpłatne programy dla dzieci w wieku szkolnym i rodzin

Programy takie jak: „Muzeum przyszłości!”, „Czy to tylko fasada? Wiedeń około 1900 r.”, „Ale proszę z gwiazdką*”, „Miejsce zbrodni nazistowskiej w Wiedniu”, „Co przedmioty w muzeum mówią nam o migracji” i nie tylko – Muzeum Wiedeńskie oferuje 26 różnych programów dla klas szkolnych. Bezpłatne warsztaty mają na celu zainspirowanie dzieci i młodzieży w każdym wieku do poznania historii ich miasta oraz umożliwienie im samodzielnego poszukiwania, dyskusji i zadawania pytań.

Programy mają charakter modułowy i opierają się na metodach nauczania stymulujących zmysły oraz różne umiejętności uczenia się. W ten sposób można zaspokoić potrzeby różnych grup uczących się. Ofertę uzupełniają kolejne 22 formaty w siedzibach Muzeum Wiedeńskiego, takie jak Muzeum Rzymskie i Muzeum Zegarów. Wszystkie programy szkolne w nowym Muzeum Wiedeńskim będą bezpłatne i rozpoczną się 8 stycznia 2024 roku.

Dzieci i ich rodziny mogą także poznawać historię wszystkimi zmysłami. Muzeum Wiedeńskie, posiadające trzy pracownie, oferuje warsztaty i pracownie otwarte w ramach cykli „Filozofowanie z dziećmi”, „Miasto.Przestrzeń.Ciało”, „Atelier Cuisine”, „Papier.Znaki.Słowa” i „Brzmiące kolory”. Oferty te są również bezpłatne.

Programy dla dorosłych

Programy dla dorosłych również będą dostępne bezpłatnie. Dla osób, które lubią powoli spacerować po muzeum i intensywnie zagłębiać się we własne wspomnienia, oglądając wybrane obiekty, idealna jest zmysłowa wycieczka po „Wien Museum entschleunigt”. Wszystkim, którzy pasjonują się historią sztuki i chcą wykazać się kreatywnością, zwiedzanie z przewodnikiem w ramach cyklu „Wien Museum Kreativ” umożliwia zwiedzanie wystawy, a następnie tworzenie w pracowniach.

Po raz pierwszy w Muzeum Wiedeńskim znajdzie się także galeria społeczna. Projekty mają być realizowane wspólnie, dając niezbędną przestrzeń dla interesów i trosk różnych społeczności w mieście. Pierwszą z tych wystaw, „Zmiana perspektyw”, będzie można zobaczyć także 6 grudnia podczas otwarcia Muzeum Wiedeńskiego.

 

Źródło: wien.orf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!