Zgromadzenie przedstawicieli samorządów uczniowskich Dolnej Austrii wprowadziło zadania z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego z zeszłorocznej matury do programu sztucznej inteligencji. Wyniki z języka niemieckiego zostały sprawdzone przez nauczyciela, natomiast z języka angielskiego i matematyki za pomocą odpowiedniego klucza. Jak wynika z odpowiedzi ChatGPT zdał maturę, dla egzaminu z niemieckiego oraz matematyki wyniki były „wystarczające”, dla języka angielskiego „satysfakcjonujące”.
Koniec nauki na pamięć?
Do rozwiązywania zadań użyto starszej wersji chatbota. Obecnie dostępna jest jeszcze lepsza i szybsza wersja. Takie doświadczenie pokazuje, że system edukacji w dzisiejszych czasach jest w tyle i może oznaczać koniec klasycznego uczenia się na pamięć. O zmianie tego sposobu uczenia się dyskutowane się już od dłuższego czasu. W związku z tym w najbliższym czasie przedstawiciele uczniów Dolnej Austrii chcą napisać petycję. Młodzi ludzie domagają się lepszego wyposażenia szkół, większej cyfryzacji na zajęciach oraz zmiany sposobów nauczania.
ChatGPT również popełnia błędy
Należy pamiętać, że wiele treści pisanych przez chatbota jest błędnych. Dlatego korzystając ze sztucznej inteligencji, trzeba myśleć krytycznie i nie polegać na niej całkowicie. Świat się cały czas rozwija, a takie narzędzia mogłyby w przyszłości służyć jako inspiracja, dawanie pomysłów oraz uzupełniać część treści edukacyjnych.
Źródło: heute