Szwajcarskie kościoły zyskują nowe życie

Kultura Szwajcaria

Kościoły zwykle służą celom religijnym. Jednak co zrobić gdy liczba osób uczęszczających na msze stale spada, a tym samym kościoły w przyszłości będą stały praktycznie puste? Niektóre parafie już teraz wychodzą z innowacyjnymi pomysłami, aby tchnąć w swoje budynki nowe życie.

Kościoły posiadają najczęściej najlepsze lokalizacje, ponieważ znajdują się w samym sercu miasta. To czyni je atrakcyjnymi dla rynku nieruchomości. „Sprzedaż niesakralnych budynków, takich jak plebanie, na terenach miejskich, może przysporzyć parafii duże zyski. Kluczowa w tej sprawie jest wysoka cena ziemi”, informuje szef agencji nieruchomości Iazi Donato Scognamiglio.

Parafie również samodzielnie zwiększają wartość swoich posiadłości. Przykładem tego jest ewangelicko-reformowana parafia w Bernie, która aktualnie przebudowuje budynek „Calvin-Haus”, znajdujący się we wspaniałej lokalizacji przy ulicy Marienstrasse w Bernie. Z byłej salki parafialnej powstaną mieszkania, które parafia będzie wynajmowała w cenach rynkowych.

Ochrona zabytków utrudnia zmiany

Jeśli chodzi o same gmachy kościołów, sprawa się nieco komplikuje, jak przyznaje Scognamiglio. „[Kościoły] znajdują się pod ochroną zabytków i aby uzyskać społeczną aprobatę na ich nowe zagospodarowanie, najlepiej nadają się koncepcje harmonijne, takie jak przykładowo biblioteki lub domy starców”, tłumaczy.

Przykładem skutecznej adaptacji jest ewangelicko-reformowany kościół w Bazylei. Ze względu na spadające liczby członków Kościół Pauluskirche jest wynajmowany stowarzyszeniu, które użytkuje historyczny budynek jako „kościół kultury” (Kulturkirche). Od tego czasu odbywają się tam koncerty, wesela i imprezy firmowe.

Miejsce nawet na występy cyrkowe

Kościołowi Matthäeuskirche w Bernie groziła przed laty rozbiórka z powodu złego stanu budynku oraz coraz mniejszej liczby członków kościoła. Miasto nabyło budynek i przekształciło w szkołę, placówkę dziennej opieki dla dzieci i przedszkole.

Kolejnym przykładem jest parafia św. Józefa w Lucernie, która nie porzuciła swojego kościoła MaiHof, ale poszerzyła jego zakres użytkowania. Tym sposobem budynek kościoła zyskał nowe życie. Z salki parafialnej i centrum parafialnego usunięto ławki. Od tego momentu w kościele odbywają się przeróżne wydarzenia, jak koncerty klasyczne, egzaminy uniwersyteckie i nawet pokazy cyrkowe.

W małych wioskach adaptacja budynków kościelnych jest znacznie trudniejsza. Na obszarach wiejskich trudno jest znaleźć kupca na nieużytkowane, potrzebujące remontu plebanie.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!