Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tyle osób zamieszkało w 2023 roku w Szwajcarii

widok ulicy w Zurychu

W 2023 roku do Szwajcarii wyemigrowało 181 553 osób. Większość nowych mieszkańców pochodziła z krajów UE lub EFTA. Tak wynika z nowych danych opublikowanych przez  Sekretariat Stanu ds. Migracji (niem. Staatssekretariat für Migration - SEM).

Ile osób przyjechało, a ile wyjechało?

W 2023 roku imigracja netto wzrosła o 11,8% w porównaniu do 2022 roku. Łącznie do Szwajcarii imigrowało 181.553 osób, a 75.291 osób wyemigrowało. Stanowi to łączny wzrost o 98.851 osób, który zgodnie z SEM jest obliczany na podstawie różnicy między imigracją a emigracją, a także korekt statystycznych. Bardzo duża część imigrantów, a mianowicie 71,9%, pochodziła z państw członkowskich UE lub tak zwanych państw EFTA (Islandia, Liechtenstein i Norwegia). 

Pod koniec 2023 roku w Szwajcarii mieszkało łącznie 2.313.217 obcokrajowców. Z całkowitej populacji wynoszącej około 8,9 miliona osób, stanowi to około 26%. Innymi słowy, jedna czwarta mieszkańców alpejskiego kraju to obcokrajowcy. 

Dlaczego ludzie imigrują do Szwajcarii?

Większość ludzi przyjeżdża do pracy w Szwajcarii: Przynajmniej tak było w przypadku imigrantów z krajów UE i EFTA. 70,7% imigrantów w 2023 roku podjęło stałą pracę w Szwajcarii. 

Miało to pozytywny wpływ na wzrost zatrudnienia w kraju: „Rosnąca liczba pracowników zagranicznych pomogła zmniejszyć ogólny niedobór wykwalifikowanych pracowników i siły roboczej”, wynika z raportu SEM. Nie wszystkie kontyngenty zezwoleń na pobyt dla osób z krajów trzecich zostały wykorzystane, a mianowicie tylko od 75 do 80%. 

Innym powodem imigracji jest łączenie rodzin: 26,5% wszystkich imigrantów przybyło w tym celu. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że 46.281 osób przybyło do Szwajcarii właśnie z tego powodu.

Ile osób przyjeżdża i zostaje na stałe w Szwajcarii?

Patrząc na ostatnie 15 lat, wyłania się następujący obraz: W okresie od 2009 do 2023 roku prawie połowa osób, które imigrowały do Szwajcarii, również wyemigrowała ponownie – 44%. Liczba ta była nawet nieco wyższa w przypadku obywateli UE/EFTA (48%). Spośród osób, które imigrowały od 2009 roku, 15% zostało naturalizowanych, a 33% otrzymało zezwolenie na pobyt stały, ponieważ „kryteria integracji” zostały spełnione po 5 do 10 latach.

Kto stanowi największą grupę ludności?

Nic dziwnego, że największa zagraniczna grupa ludności pochodzi z sąsiedniego kraju, Włoch: pod koniec 2023 roku w Szwajcarii mieszkało ponad 340.000 Włochów. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy z ponad 326.000 osobami, a następnie Francuzi z około 165.000 osobami. W 2023 roku naturalizowano łącznie 41.073 obcokrajowców.

Źródła: SEM / 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!