Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Projekt jednak się opóźnia

W Szwajcarii powstaje najwyższa wieża z drukarki 3D na świecie (zdjęcia)

aktualności szwajcaria, biała wieża, wieża 3D, Mulegns
Zdjęcie: facebook / Moments Cornèrcard
Fundacja kulturalna Origen wraz z ETH Zurich (Politechnika Federalna w Zurychu) chce stworzyć atrakcję turystyczną i ożywić wioskę Mulegns przy przełęczy Julierpass, w której mieszka tylko 13 mieszkańców. Biała wieża w Mulegns stanie się najwyższą budowlą wydrukowaną w 3D na świecie, ale projekt ma opóźnienie. Biała wieża w Mulegns stanie się najwyższą budowlą wydrukowaną w 3D na świecie, ale projekt do tej pory charakteryzuje się opóźnieniami.

Wieża z drukarki 3D w Szwajcarii

Ukończenie wieży zajmie jeszcze trochę czasu. W tym tygodniu wzniesiono czwarte i najwyższe piętro białej wieży – filigranowy wieniec kolumnowy, który jest szczególnie wymagający pod względem technicznym. Pierwotnie rada federalna planowała odsłonić wieże pod koniec czerwca. Otwarcie przesunięto początkowo na koniec września, a ostatecznie na maj 2025 roku.

Gdzie leży problem?

„Jako inwestorzy nie doceniliśmy złożoności tego projektu”, mówi Giovanni Netzer, dyrektor Fundacji. „Byłem bardzo naiwny”. Na początku można było odnieść wrażenie, że „wydrukuje się kolumny, ustawi jedną na drugiej i gotowe”. Czynnikiem, który utrudniał i opóźniał budowę białej wieży, były „ekstrawagancje architektoniczne”, na które sobie pozwolono, wyjaśnia Netzer.

Inną przyczyną opóźnień jest optymalizacja produkcji elementów, które mają zużywać mniej materiału, niż planowano, jak napisali urzędnicy w komunikacie opublikowanym latem. Ponadto w przyszłej lokalizacji wieży niespodziewanie odkryto naturalne złoża azbestu.

Koszt budowy wieży z powodu opóźnień wynosi obecnie 3,4 miliona franków, czyli około 10 procent więcej, niż pierwotnie planowano.

Tak powstaje biała wieża z drukarki w Mulegns

Projekt białej wieży stworzono we współpracy z ETH. Zainspirowany jest wielopoziomowym tortem Zuckerbäcker. Jest to historyczne nawiązanie do regionu.

Elementy powinny być jak najbardziej filigranowe i jednocześnie puste. Żeliwa zbrojeniowe również włączono do procesu, wyjaśnia Benjamin Dillenburger, dyrektor ds. cyfrowych technologii budowlanych w wydziale architektury ETH Zurich. „Teraz udało nam się to osiągnąć, pomimo większych nakładów. Mamy tu wydrążoną kolumnę, która ma tylko 40 milimetrów betonu”. Spiralne kolumny tworzą nośną budynku. Elementy te drukuje ETH, następnie są one skręcane razem w Savogin, a potem przenoszone i montowane w Mulegns. 

Dla białej wieży robot nakłada miękki beton warstwa po warstwie. Według ETH i Origen powstaje tu nowe knowhow, które w przyszłości będzie szerzej stosowane w budownictwie. Wykorzystanie robotów pozwala uniknąć oszalowania na etapie budowy, dzięki czemu zużycie betonu jest o połowę mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi. Trzymetrowy słup jest gotowy w ciągu zaledwie dwóch godzin. 

Wieża na przełęczy Julierpass ma upamiętnić emigrację cukierników z Bündner w średniowieczu i ich sławę za granicą. W XV wieku życie w tych górach było tak ciężkie, że niektórzy wyjeżdżali z powodu głodu za granicę. Karierę robili w całej Europie, na przykład w Wenecji, gdzie ich sztuka kulinarna była wysoko ceniona.

Źródło: srf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.