W przyszłości ogródki piwne w Wiedniu będą mogły pozostać otwarte przez cały rok – bez podziału na działalność letnią i zimową. Jak ogłoszono w komunikacie prasowym, miasto i Wiedeńska Izba Handlowa (Wiener Handelskammer) uzgodniły odpowiednie rozporządzenie. Ściśle rzecz biorąc, jest to kontynuacja specjalnego zezwolenia. Ponieważ w czasie pandemii koronawirusa kontynuacja pracy w okresie zimowym była już możliwa.
Obecnie dokonano oceny doświadczeń ostatnich trzech lat. Na tej podstawie miasto w porozumieniu z Izbą wypracowało zmianę systemową. Przed pandemią restauratorzy mogli budować albo zimowe albo letnie ogródki i to o różnych rozmiarach. Dodatkowo trzeba było uzyskać osobne zezwolenie. Dzięki nowemu rozporządzeniu sezonowa budowa i demontaż przechodzą do historii. Podkreślono także, że ułatwiając procedury, miasto zaoszczędzi sobie kosztów administracyjnych.
Zaostrzone zasady
Zasady jednak zostały zaostrzone. Ogródek piwny musi zawsze działać w zatwierdzonym okresie i nie może być wykorzystywany jako miejsce do przechowywania, nawet przy niskich temperaturach. Ponadto w przyszłości restauratorzy będą musieli, jak już powiedziano, zadbać o to, aby ich goście zachowywali się należycie przebywając na dworze. W przypadku problemów należy czasowo ograniczyć lub wstrzymać korzystanie z terenów zewnętrznych. „Te wytyczne mają na celu jak najlepsze zapobieganie potencjalnym konfliktom” – napisano w komunikacie.
W przypadku powtarzających się naruszeń wymogów prawnych – np. obowiązku prowadzenia działalności – lokalowi gastronomicznemu można cofnąć licencję na ogródek piwny na okres co najmniej sześciu miesięcy. W przyszłości do cofnięcia pozwolenia na odblokowanie wystarczą już wykryte przez władze naruszenia, podczas gdy wcześniej wymagane były prawnie obowiązujące kary. Nowe rozporządzenie będzie monitorowane przez trzy lata. Następnie planowana jest ponowna ocena.
Radny miejski ds. finansów i ekonomii, Peter Hanke, z zadowoleniem stwierdza: „Nowe rozporządzenie dotyczące ogródków piwnych to sytuacja korzystna dla wiedeńskich restauracji i miasta Wiedeń. W przyszłości ludzie będą mogli cieszyć się wyjątkową atmosferą ogródka piwnego przez cały rok. Miasto ma znacznie skuteczniejsze możliwości kontroli przestrzegania wymogów. W ten sposób przyczyniamy się do pełnego szacunku współistnienia w przestrzeni publicznej”.
„Pomoc dla wiedeńskich gastronomów”
Rzecznik biznesowy wiedeńskiego NEOS, Markus Ornig, również podkreślił: „Dzięki nowemu rozporządzeniu dotyczącego Schanigarten po raz kolejny udowadniamy, że wyciągamy wnioski z kryzysów i kształtujemy przyszłość. W ten sposób nie tylko zapewniamy wyraźną ulgę wiedeńskim gastronomom, ale także budujemy podwaliny pod całoroczne planowanie w branży gastronomicznej.”
Prezes wiedeńskiej Izby Handlowej, Walter Ruck, odniósł się do ostatnich doświadczeń: „W latach pandemii stało się bardzo jasne, że całoroczne ogródki piwne działają dobrze i bez problemów – a zatem mają sens. Dlatego mocno nalegaliśmy na stałe rozporządzenie, które umożliwiłoby prowadzenie Schanigarten przez cały rok.”
Źródło: oe24