Wizerunek mieszkańców Wiednia jako szczególnie nieprzyjaznych uległ nieznacznej poprawie. W ubiegłym roku stolica Austrii nadal znajdowała się na ostatnim miejscu spośród 53 miast. Obecnie zajmuje dopiero przedostatnie miejsce pod względem przyjazności, zgodnie z coroczną ankietą „Expat Insider”.
Ankietowani byli ekspaci, czyli wysokiej klasy specjaliści, którzy opuścili ojczyznę, aby pracować za granicą – w tym wypadku w Austrii.
Mieszkańcy Berlina (53. miejsce) i Monachium (52. miejsce) są jednak bardziej nieuprzejmi. Natomiast mieszkańcy Meksyku, Malagi i Walencji są oceniani jako najbardziej przyjaźni. W dwóch pierwszych miastach najszybciej nawiązuje się znajomości.
Ekspaci niemile widziani
Ekspaci nie czują się mile widziani w Wiedniu, a około jedna czwarta (24%) jest niezadowolona z życia towarzyskiego w mieście. Jest to jednak wynik lepszy od średniej (29% na całym świecie) i znaczna poprawa w stosunku do poprzedniego roku. Wtedy to 40% odpowiedzi było negatywnych. „Początkowy szok kulturowy i nieprzyjazne nastawienie niektórych mieszkańców mogą być zniechęcające” – powiedział jeden z holenderskich emigrantów o życiu w Wiedniu.
Ekspaci w ankiecie krytykowali również fakt, że w naddunajskiej metropolii często nie można płacić kartą debetową lub kredytową. Ponad połowa emigrantów na całym świecie (56%) twierdzi, że płatności bezgotówkowe są wszędzie indziej bezproblemowe. Natomiast o Wiedniu jedynie mniej niż jedna trzecia (32%) mówi to samo. Bariera językowa może być również trudna dla emigrantów, dlatego Wiedeń zajmuje pod tym względem 36. miejsce. W rzeczywistości 53% stwierdziło, że bariera językowa była głównym czynnikiem branym pod uwagę przed przeprowadzką do Austrii.
Jakość życia pozostaje wysoka
Jednak pomimo całej krytyki, jakość życia w Wiedniu jest nadal najwyższa. Pokazują to również inne badania, takie jak te przeprowadzone przez międzynarodową firmę konsultingową Mercer. Ekspaci uplasowali również stolicę Austrii na trzecim miejscu po Walencji i Alicante w tej dziedzinie. Na przykład uwielbiają oni przystępność cenową (3. miejsce) i dostępność (2. miejsce) transportu publicznego. Także możliwość podróżowania (2. miejsce) oraz zarówno środowisko miejskie (3. miejsce), jak i naturalne (7. miejsce) są wysoko oceniane.
„Zawsze mogę dużo robić na zewnątrz. Np. wspaniałe wycieczki piesze i rowerowe tuż za miastem, jest także wiele niedrogich zajęć kulturalnych” – twierdzi jeden z amerykańskich emigrantów. Wiedeń zajmuje 9. miejsce pod względem możliwości uprawiania sportów rekreacyjnych i trzecie miejsce pod względem zaangażowania w ochronę środowiska i klimatu. Co najmniej czterech na pięciu ekspatów jest zadowolonych z jakości, dostępności i przystępności cenowej opieki medycznej. Dało to Wiedniowi 6. miejsce na świecie.
W przeciwieństwie do sytuacji w wielu innych stolicach na całym świecie, pozytywnie oceniono również fakt, że znalezienie zakwaterowania dla ekspatów w stolicy Austrii nie stanowi większego problemu (16. miejsce w rankingu). Miasto wypadło również dobrze pod względem przystępności cenowej mieszkań (10. miejsce). Ekspaci pozytywnie ocenili także fakt, że dostęp do usług online rzadko jest ograniczony. Dlatego Wiedeń znalazł się tutaj na 16. miejscu. Zadania administracyjne także można często wykonać online (19. miejsce). To dobra wiadomość, ponieważ radzenie sobie z lokalną biurokracją niekoniecznie jest łatwe – dlatego Wiedeń zajmuje tutaj 31. miejsce.
Po krótkim spadku na 16. miejsce w 2023 roku Wiedeń powrócił do pierwszej dziesiątki Personal Finance Index w 2024 roku (10. miejsce). 4 na 5 ekspatów (82%) zgadza się, że ich dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego jest wystarczający do prowadzenia wygodnego życia. Połowa twierdzi nawet, że jest więcej niż wystarczający. Ekspaci w Wiedniu są zatem zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej (11. miejsce). Wiedeń awansował również z 32. miejsca w 2023 roku na 18. miejsce w rankingu Working Abroad Index. Ekspaci uważają, że otrzymują godziwe wynagrodzenie za swoją pracę (17. miejsce) i cieszą się dobrą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym (16. miejsce).
Ogólnie… nie jest źle
W ogólnym rankingu stolica alpejskiego kraju jest największym zwycięzcą, awansując o 21 miejsc na 15. pozycję. W ubiegłym roku Wiedeń nadal zajmował 36. miejsce w ogólnym rankingu. Ranking miast dla ekspatów opiera się na corocznej ankiecie przeprowadzanej wśród 12.500 ekspatów. Jest on przeprowadzany od 2014 roku.
Źródło: oe24