Wielokulturowy Wiedeń

W austriackiej stolicy mieszka 18 razy więcej cudzoziemców niż na początku lat 60. ubiegłego wieku.

Ponad ⅔ mieszkańców stolicy Austrii urodziło się poza granicami kraju. Co drugi mieszkaniec Wiednia nie jest z pochodzenia Austriakiem; on lub co najmniej jeden z jego rodziców urodził się poza granicami tego kraju. W Wiedniu żyje obecnie 1,77 milionów ludzi. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 1961 roku mieszka w nim obecnie 18 razy więcej cudzoziemców, do tego w stolicy odnotowuje się bardzo dużą liczbę naturalizacji. Duży napływ migrantów stawia wyzwania w postaci równouprawnienia, sprawiedliwości społecznej, edukacji i  udziału imigrantów w polityce.

Wysoki przyrost migracji do austriackiej stolicy nastąpił dopiero w ostatnich dziesięciu latach. Jeszcze dekadę temu Wiedeń liczył 1,6 miliona mieszkańców z czego tylko 1,5 stanowili cudzoziemcy. Obecnie ta liczba wzrosła do 27%. W przeciągu ubiegłego dziesięciolecia przybyło 190 000 nowych mieszkańców. Liczba osób, które szukają w Wiedniu schronienia przed wojną i prześladowaniami oscylowała w ostatnich latach między 4000 a 5000. W 2015 roku w wyniku kryzysu migracyjnego liczba ta wzrosła do około 22 000 osób.

Co czwarty mieszkaniec Wiednia nie jest uprawniony do głosowania. Wiele osób bez prawa głosu mieszka w stolicy od wielu lat, lecz nie spełniają wszystkich warunków umożliwiających otrzymanie austriackiego obywatelstwa. W nadchodzących miesiącach wiedeński radny  Czernohorszky razem z ekspertami  z forum.wien.welt.offen chce pochylić się nad możliwością  partycypacji migrantów w wiedeńskiej polityce.

W szkole dzieci imigrantów radzą sobie lepiej niż ich rodzice i z reguły kończą obowiązkowy etap edukacji, uzyskując coraz wyższe wykształcenie. Problemy  występują u nastolatków w szkole średniej, ale jak pokazuje badanie, takie inicjatywy jak Jugendcollege są krokiem w dobrą stronę, lecz w Wiedniu potrzebna jest również oferta dla osób dorosłych przybyłych do Austrii.

Od następnego roku rozpoczną się w Wiedniu dwa nowe projekty; pierwszy z nich — podobnie jak wyżej wymieniony collage dla młodzieży – ma być pomostem do szkoły, nauki zawodu oraz rynku pracy dla młodzieży z krajów UE oraz państw spoza niej. Drugi z nich skierowany jest do kobiet — mają się tam uczyć m.in. języka niemieckiego (m.in. czytania i posługiwania się alfabetem łacińskim), matematyki oraz korzystania z technologii komunikacyjnych.

Źródło: krone.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!