Urodzony 29 kwietnia 2001 w Wiedniu Johannes Pietsch dorastał w Dubaju, gdzie pracowali jego filipińska matka i austriacki ojciec. Ona pracowała jako szef kuchni, a on jako specjalista ds. IT.
JJ dorastał więc dwujęzycznie i uczęszczał do German International School w Dubaju. W domu w każdy weekend organizowano imprezę karaoke z rodzeństwem i przyjaciółmi. Jego ksywka i obecny pseudonim sceniczny JJ został mu nadany przez szkolnych przyjaciół.
Wielka miłość do opery
Gdy miał 15 lat, wrócił do Wiednia. Swoją miłość do opery odkrył dzięki dziadkom i tacie, ponieważ w salonie często puszczano w radiu audycje z muzyką klasyczną. JJ oglądał także na YouTube filmy wielkich diw operowych, takich jak Maria Callas i Monserrat Caballé. „Jakiś czas po tym, jak przeszedłem mutację, tata zapytał mnie, czy nadal potrafię zaśpiewać Arię Królowej Nocy. Potrafiłem. Od tego momentu chciałem zostać śpiewakiem operowym”, wspomina JJ ze uśmiechem. Swój styl, który zaprezentował na Eurowizji nazywa „Popera”.
Kiedy miał 15 lat, rodzina przeprowadziła się z powrotem do Wiednia, który uchodzi za centrum muzyki klasycznej. JJ studiuje obecnie śpiew solowy na prywatnym Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu (MUK). Wokalista z głosem sopranowym regularnie występuje w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Śpiew, aktorstwo i choreografie są częścią codziennego życia JJ’a. Nie ma problemów z kondycją: „Codziennie ćwiczę co najmniej trzy godziny”.
JJ brał już udział w innych konkursach wokalnych. W 2020 roku był uczestnikiem The Voice UK, gdzie dotarł z Will.i.am aż do tkw. “Knock-outs” – trzeciego etapu konkursu. W 2021 roku dotarł aż do finału austriackiej edycji „Starmanii”.
Występ JJ na Eurowizji
JJ darzy Eurowizję sporym sentymentem. Od czasu Conchity Wurst jego rodzina śledziła konkurs. Artysta ma też swoich ulubieńców konkursu Eurowizji. Jak sam mówi, uwielbia występy Cesára Sampsona i Teyi & Saleny. O tym, że ESC jest jak wielka rodzina, świadczy fakt, że napisał „Wasted Love”, czyli piosenkę z którą reprezentował Austrię, razem z Teodorą Špirić (Teya).
W swojej piosence zajmuje się osobistym, bolesnym doświadczeniem zmarnowanej, nieodwzajemnionej miłości. Dramat, ból i niemal utonięcie w morzu emocji odnalazły również odzwierciedlenie w produkcji przed około 160 milionami widzów. „Chcieliśmy stworzyć intymną, wciągającą historię z odważną oprawą wizualną”, wyjaśnia reżyser Sergio Jaen.
„JJ wyrusza w ryzykowną emocjonalną podróż przez wzburzony ocean. Moim celem było, aby przedstawienie bardziej przypominało film krótkometrażowy niż typowy pokaz sceniczny. Mamy nadzieję, że publiczność została wciągnięta do stworzonego przez nas świata i dołączy do JJ, który wyrusza, by odzyskać utraconą miłość”.
Strategia najwyraźniej zadziałała. JJ wygrał Eurowizję 2025 436 punktami. Teraz wspomina: „Marzyłem, że wygram Konkurs Piosenki i że odbędzie się on w Wiedniu w 2026 roku. JJ mówi płynnie w kilku językach, w tym po niemiecku, angielsku, francusku i tagalsku. Johannes Pietsch określa siebie jako queer. Mieszka w Wiedniu.
Źródła: kleinezeitung, eurovision, rp-online
Zdjęcie: instagram / eurovison