Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria ma nowy plan na walkę z pandemią

Obostrzenia w Austrii

Austriacki rząd przyjął nowe zasady walki z pandemią. Pierwsze zmiany będą obowiązywały już od 15 września.

Od 15 września mieszkańcy Austrii będą musieli między innymi ponownie ubrać maski FFP2. Do tego osoby niezaszczepione zostaną zobowiązane do noszenia masek w sklepach z towarami niebędącymi produtami codziennego użytku. Jeśli liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii wzrośnie, możliwe są kolejne zaostrzenia obostrzeń.

Zasadniczo cały plan nowych obostrzeń bazuje na liczbie wolnych łóżek na stacjach terapii intensywnej. Przykładowo od obłożenia sięgającego 10% zajętych łóżek obowiązywać będzie zasada noszenia masek FFP2. Do tego testy antygenowe będą wtedy ważne już tylko przez 24 h. Ta zasada obowiązuje już od jakiegoś czasu w Wiedniu. Poziom 10% ma zostać osiągnięty już niedługo, dlatego rząd przewiduje, że nastąpi to w okolicach 15 września.

Zaostrzenie obostrzeń dla niezaszczepionych

Jeśli obłożenie zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii osiągnie poziom 15%, w gastronomii nocnej oraz na wydarzeniach masowych (od 500 uczestników) bez stałych miejsc siedzących wprowadzona zostanie zasada 2G. Oznacza to, że wejście do tych miejsc zapewni jedynie zaszczepienie lub dokument poświadczający bycie ozdrowieńcem. Z kolei w miejscach, gdzie obowiązuje zasada 3G, nie będą uznawane już testy, które można wykonać samemu.

Od 20% obłożenia łóżek (czyli 400 łóżek) testy antygenowe nie będą już używane. W miejscach obowiązywania zasady 3G uznawane będą bowiem już tylko testy PCR.

Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz podkreślił, że odpowiedzią na kolejną falę pandemii nie może być lockdown, a szczepienia. Większość osób chorych na koronawirusa przebywających w szpitalach to bowiem osoby niezaszczepione.

Plan na kolejne miesiące

Austriacki rząd przygotował stopniowy plan walki z koronawirusem, zależny od liczby zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

STOPIEŃ 1

Od 15 września lub zajęcia 10% łóżek na oddziałach intensywnej terapii wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maski FFP2 wszędzie tam, gdzie aktualnie należy zakrywać usta i nos zwykłą maseczką (sklepy z towarami codziennego użytku, publiczne środki transportu). Poza tym obowiązywać będzie zalecenie noszenia maski FFP2 w pozostałych placówkach handlowych. Te będzie dotyczyło zaszczepionych, ponieważ osoby niezaszczepione zostaną zobowiązane do zakrycia ust i nosa w tych miejscach. Policja będzie przeprowadzała losowe kontrole w celu stosowania się do tego obowiązku.

Zasada 3G będzie obowiązywała już na wydarzeniach z 25 uczestnikami, a testy antygenowe będą obowiązywały tylko przez 24 h. To nie dotyczy jednak uczniów, którzy dalej będą musieli wykonywać szkolne testy na koronawirusa 3 razy w tygodniu.

STOPIEŃ 2

7 dni po przekroczeniu poziomu 15% zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii (300 łóżek) na wydarzeniach masowych powyżej 500 uczestników oraz w gastronomii nocnej i podobnych miejscach obowiązywać będzie zasada 2G. Wstęp będą miały więc tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Z kolei testy antygenowe do wykonania samemu stracą swoją ważność. Oznacza to, że nie zapewnią wstępu do miejsc, w których obowiązuje zasada 3G.

STOPIEŃ 3

Jeśli dojdzie do 20% obłożenia łóżek na oddziałach intensywnej terapii (400 łóżek), 7 dni od tego momentu wprowadzone zostanie kolejne zaostrzenie. W miejscach, gdzie obowiązuje zasada 3G, testy antygenowe stracą swoją ważność. Wstęp będą miały tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu PCR.

Źródło: oe24

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!