Austria staje się coraz bezpieczniejsza

Współczynnik włamań, kradzieży pojazdów i aktów przemocy spadł w 2017 roku czyniąc Austrię bardziej bezpieczną dla jej mieszkańców. W porównaniu do pierwszego półrocza 2016 roku mniej uchodźców było podejrzanych o popełnienie przestępstwa.

Ponad dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło wyniki półrocznego raportu dotyczącego statystyk kryminalnych, które są wyjątkowo pozytywne. W pierwszej połowie 2017 roku zgłoszono 251.795 doniesień. W porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim oznacza to spadek aż o 6,5%. Znacząco zmniejszyły się też wyniki dotyczące włamań do mieszkań, kradzieży pojazdów i aktów przemocy. Cyberprzestępczość zanotowała zaś nieprzyjemny rekord.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że liczba doniesień w pierwszej połowie tego roku była najniższa w przeciągu ostatnich pięciu lat. Kolejny pozytywny wynik to wzrost wskaźnika rozwiązanych spraw, który aktualnie wynosi 48,2%. Jeszcze rok temu było to 45,5%, a w 2008 – 38,5%.

Spadek, który rozpoczął się już w 2016 roku, trwa także teraz. W pierwszej połowie 2017 roku liczba włamań do domów i mieszkań zmniejszyła się o 400 zgłoszeń. Także kradzież samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli spadła o 4,9% do rekordowo niskiego wyniku 1282 zgłoszeń. Cyberprzestępczość ustanowiła zaś nowy, negatywny rekord. W pierwszym półroczu tego roku wzrosła bowiem o prawie 23%. W sektorze kryminalności gospodarczej liczby zwiększyły się w rok o 3,3% do 27,036.

Dzieląc wyniki na kraje związkowe, najmniej zgłoszeń zarejestrowano w Dolnej Austrii (-8,6%), Burgenlandzie (-8,4%) i Styrii (-8,3%). Zaraz za nimi uplasowała się Górna Austria (-7,1%), Wiedeń (-6,7%), Tyrol (-5,7%), Salzburg (-4,1%) i Karyntia (-3,9%). Jedynie w Vorarlbergu zanotowano wzrost o 1,9%.

Z 131,707 podejrzanych, 78,646 miało austriackie obywatelstwo, a 53,061 miało status cudzoziemcy.

„Dziękuję za wzorowy wkład i zaangażowanie. Liczby przedstawiają, że praca policjantów  przynosi efekty” – tak Minister Spraw Wewnętrznych, Wolfgang Sobotka wyrażał swoje uznanie. „Nie oznacza to jednak, że możemy przespać rozwój terroryzmu czy cyberprzestępczości. Inne kraje europejskie są w tych obszarach o wiele bardziej rozwinięte” powiedział Dyrektor Generalny ds. Bezpieczeństwa Publicznego, Konrad Kogler.

Źródło: kurier.at    

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!