Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Miejsca do spania i ciepłe jedzenie

Busy dla bezdomnych znowu jeżdżą. Tak niemieckie miasta pomagają potrzebującym

zimowa pomoc, pomoc dla bezdomnych, potsdam, berlin, frankfurt nad odrą, cottbus
Zdjęcie: freepik
W ciągu ostatnich nocy temperatury w Niemczech spadły, a gminy i organizacje pomocowe w Berlinie i Brandenburgii, jak każdej jesieni, zwiększają swoją pomoc dla bezdomnych. Zapewniają miejsca do spania w ogrzewanych pomieszczeniach. W niektórych miejscach po ulicach kursują tak zwane Kältebusse.

Niemieckie miasta oferują pomoc dla bezdomnych

W Poczdamie od 4 listopada, w ramach zimowej pomocy dostępne będą między innymi łóżka w schronisku dla bezdomnych przy Lerchensteig 55, z których mogą korzystać osoby potrzebujące. W sumie dostępnych jest obecnie około 70 miejsc, powiedziała rzeczniczka stolicy landu. Liczba miejsc mogłaby zostać zwiększona. Podany zostanie również numer telefonu w przypadku szczególnej potrzeby, powiedziała.

Rzeczniczka podkreśliła, że w zimne dni nikt nie zostanie odesłany z ośrodka dla bezdomnych w Poczdamie. Ponadto jadłodajnia oferuje śniadania, ciepły obiad i możliwość prysznica i wyprania ubrań. “Szatnia jest otwarta codziennie”. Władze szacują, że w samym Poczdamie żyje około 100 osób bez dachu nad głową, do których skierowana jest zimowa pomoc.

Specjalne busy już kursują

We Frankfurcie nad Odrą, w szczególnie mroźnych okresach, kiedy temperatura spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza, specjalne busy (tzw. Kältebusse) przejeżdżają przez miasto i docierają do znanych miejsc spotkań bezdomnych lub „osób zagrożonych”, jak wyjaśniła rzeczniczka władz miasta. W autobusie serwowane są gorące napoje, zupa i ciepłe koce. 

Zimową pomoc oferuje także Cottbus. Miasto przygotowało dwunastoosobowe schronisko dla bezdomnych, które znajduje się przy ulicy Ostrower Damm 2. „Jeśli miejsca zostaną wyczerpane, dodatkowe miejsca do spania będą dostępne w innych obiektach, więc nikt nie zostanie bez zakwaterowania”, powiedział rzecznik miasta.

W ostatnich latach w Cottbus nie zanotowano żadnych zgonów z powodu zimna, podkreślił rzecznik. Aby nadal to utrzymać, obywatele powinni zgłaszać osoby bezdomne lub bezbronne. Apelują o to również inne miasta.

Berlin też pomaga

Berlin wspiera ludzi w potrzebie trzema autobusami. Celem Kältebusse jest ochrona ludzi przed zamarznięciem i przewiezienie ich do schronisk awaryjnych, powiedziała rzeczniczka Stadtmission, Barbara Breuer.

Zeszłej zimy autobusy zabrały 1580 osób bez dachu nad głową. To o 237 więcej osób niż rok wcześniej, powiedziała Breuer: „Trend jest rosnący”. Osoby dotknięte, które nie mogą się zakwaterować, otrzymują gorącą herbatę, zupę i śpiwór. W Berlinie są cztery schroniska, w tym jedno tylko dla kobiet.

Źródło: rbb

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!