Co czeka kierowców w Szwajcarii?

Skręcanie w prawo na czerwonym świetle, łagodniejsze kary... politycy i władze chcą zmienić przepisy drogowe. Czy na plus?

SVP domaga się, aby zgodnie z amerykańskim modelem, kierowcy mogli skręcać w prawo na czerwonym świetle. Pojawiły się również inne, częściowo kontrowersyjne postulaty polityków dotyczące przyszłych zmian przepisów ruchu drogowego. Oto przegląd najważniejszych z nich:

1. Tymczasowe prawo jazdy wydawane od 16 lat

Rada Federalna planuje dopuścić 17-latków za kierownicę. Liberalny radny Philippe Nantermod żąda, aby tymczasowe prawo jazdy można było uzyskać już w wieku 16 lat. „Młodzi ludzie w wieku 16 lat już jeżdżą skuterami i tym samym są uczestnikami ruchu drogowego” – uzasadnia. 

2. Łagodniejsze kary dla piratów drogowych

Na dzień dzisiejszy kierowcy z ciężką nogą, którzy pędzili w obszarze zabudowanym 100 km na godzinę i dali się złapać na fotoradar – dostają minimalną karę jednego roku. Komisja Transportu Drogowego Rady Kantonów chce znieść karę minimalną, ponieważ ogranicza zakres działania sędziów. 

3. Wymijanie z prawej strony na autostradzie 

Rzecz rozchodzi się o umożliwienie wymijania samochodów z prawej strony, jeżeli nie dochodzi do zmiany pasa ruchu. Pomysł chce wprowadzić w życie Thierry Burkart z partii (FDP): „Mój pomysł ma duże szanse w Radzie. Przepustowość na drogach wzrośnie o 10 procent, bez żadnego naruszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – mówi Burkart. 

4. Skręcanie w prawo na czerwonym świetle

Rada Federalna pozwoli rowerzystom skręcać w prawo na czerwonym świetle. SVP chce tego samego również dla kierowców. Poseł Lukas Reimann złożył w ostatnim tygodniu odpowiedni wniosek. Złagodzenie przepisów ma upłynnić ruch i skrócić czas oczekiwania na światłach. Krytycy obawiają się jednak, że zmiana reguł może doprowadzić do tego, że wzrośnie prawdopodobieństwo przeoczenia pieszych na pasach. 

5. Prędkość w obrębie miasta – 50 km/h

Ten postulat budzi największe kontrowersje – SVP domaga się, by w godzinach szczytu w obrębie miasta obowiązywało ograniczenie prędkości 50 km/h po to, żeby ruch pojazdów był płynniejszy. Tym samym politycy położyliby kres „modelowi berneńskiemu”, który wprowadził ograniczenie prędkości do 30 km/h w centrum niektórych miast.

6. Ułatwione egzaminy

Konfederacja chce zredukować szkolenie dla nowicjuszy z dwóch do jednego dnia. Pod nóż pójdą też kursy, które uznano za mocno przestarzałe. 

7. Prędkość 100 km/h z przyczepą kempingową 

Pojawił się również pomysł wprowadzenia prędkości do 100 km/h na drogach krajowych dla pojazdów z przyczepami kempingowymi oraz zwykłymi przyczepami  tak, aby nie spowalniały ruchu i nie przyczyniały się do niebezpiecznego wyprzedzania – mówi poseł z ramienia FDP Thierry Burkart. Rada Narodowa bezdyskusyjnie przyjęła ten projekt. 

Parlament wprowadził już zmiany, które dotyczą seniorów. Ci w przyszłości będą musieli potwierdzić swoją zdolność do prowadzenia pojazdów w wieku 75 lat, a nie jak dotychczas 70. 

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!