Coraz więcej landów stawia na stawia na ograniczenia dla niezaszczepionych

Zasada 2G w Niemczech

Aby chronić szpitale przed przepełnieniem, jeden land za drugim decyduje się na wprowadzenie zasady 2G, częściowo bez obowiązku noszenia maseczek.

Jesień już za rogiem, a to oznacza, że walka z pandemią znów się zaostrza. W związku z tym coraz więcej landów wprowadza zasadę 2G. Po Hamburgu na takie rozwiązanie zdecydował się także Berlin, Dolna Saksonia, Badenia-Wirtembergia, Hesja oraz Saksonia. Zatem ozdrowieńcy i zaszczepieni mieszkańcy Berlina mogą cieszyć się na luźniejsze obostrzenia. Ponadto senat chce wprowadzić opcjonalny model 2G. Co to oznacza? W niektórych obszarach, takich jak restauracje lub imprezy, zarządcy będą mogli sami decydować, czy wpuszczą do pomieszczeń zamkniętych wyłącznie osoby zaszczepione lub ozdrowieńców (2G), czy również osoby, które wykonały test (3G). W przypadku 2G obowiązek zachowania dystansu, czy noszenia maski zostałby zniesiony.

Dolna Saksonia

Celem Dolnej Saksonii jest rozszerzenie zasady 2G na więcej branż. Zatem zarówno w gastronomii, jak i przedsiębiorstwa z branży kultury, czy sportu mogą na własne życzenie wpuścić tylko zaszczepionych, oraz ozdrowieńców. Wtedy osoby z testem musiałyby zostać na zewnątrz.

W zamian za to zniesionoby obowiązek noszenia maski i utrzymania dystansu. Jednak o tych zmianach musi zdecydować lokalny rząd. Nie mniej jednak kluby i dyskoteki w Dolnej Saksonii już teraz funkcjonują na zasadnie 2G.

Rozszerzenie zasady 2G byłoby krokiem w stronę normalnego życia publicznego. Zaszczepione osoby będą miały prawo do swobodnego prowadzenia dawnego trybu życia. Natomiast dorośli, którzy zdecydowali się nie szczepić, musieliby żyć z konsekwencjami swojej decyzji. Jeśli sytuacja pandemiczna faktycznie się zaostrzy, to niezaszczepionych czeka ciężka jesień i zima, zaś zaszczepieni nie mają się czego obawiać, bowiem według rządu tej grupy nie dotkną obostrzenia.

Badenia-Wirtembergia

W tym landzie 16.09 w życie wszedł 3-stopniowy plan związany z obostrzeniami. Wpływ na zaostrzenie obowiązujących zasad będzie miała 7-dniowa liczba hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii lub liczba zajętych łóżek przez pacjentów zarażanych koronawirusem.

Nowością jest jednak trzeci stopień, który mówi, że w publicznych wydarzeniach udział mogą wziąć tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Test w przypadku osób niezaszczepionych już nie wystarczy. Ten stopień wejdzie w życie, jeśli na oddziale intensywnej opieki w ciągu 7 dni pojawi się 12 zakażonych lub ogólna liczba zajętych łóżek wyniesie 390. W takim przypadku również prywatne uroczystości zostaną ograniczone do 2 gospodarstw domowych.

Hesja i Brandenburgia

Od 16.09 również w Hesji obowiązuj zasada 2G. Natomiast Brandenburgia także planuje wprowadzić owy model, jednak konkretnego terminu jeszcze nie podano.

Nadrenia-Palatynat

Rząd Nadrenii-Palatynatu również zdecydował o wprowadzeniu zasady 2G. W związku z tym jeśli liczby zaczną rosnąć, odsetek osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach, czy spożywać posiłek w restauracjach będzie stopniowo zmniejszany. Dla zaszczepionych i ozdrowieńców nic się nie zmieni.

Saksonia i Saksonia-Anhalt

Również Saksonia chce wprowadzić system 2G jako model opcjonalny. Zgodnie z tym do restauracji, obiektów lub na wydarzenia do 5 000 osób wstęp będą miały tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, jeśli organizator sam o tym zadecyduje. W zamian za to zniesiony zostanie obowiązek noszenia masek oraz utrzymania dystansu. W tym celu konieczna jest jednak kontrola przy wejściu. Nie jest jeszcze jasne, czy dzieci do 12 roku życia i osoby, które nie mogą być zaszczepione, potrzebują testu, aby wejść do niektórych placówek.

Na takie zasady zdecydowała się również Saksonia-Anhalt. Przy czym rząd zaznacza, że zasadę 2G organizatorzy i przedsiębiorstwa mogą, ale nie muszą stosować. Wcześniej jednak fakt o wprowadzeniu modelu należy zgłosić urzędowi ds. zdrowia i podać do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie lub tablicę informacyjną. Możliwe jest również stosowanie modelu 2G na przemian co kilka godzin lub codziennie z modelem 3G.

Hamburg

Hamburg był pierwszym landem, który już pod koniec sierpnia zdecydował się na zasadę 2G. Ten krok napotkał na wiele krytyki. Istnieje bowiem obawa o dyskryminację niezaszczepionych.

Lockdown

Rząd federalny obecnie nie planuje wprowadzenia lockdownu, czy częściowego lockdownu. W związku z tym rząd chce jedynie stworzyć dodatkowe zasady o specjalny reżim sanitarny dla targów i wystaw. Organizatorzy musieliby działać na podstawie długiego okres planowania i przygotowania. Ponadto w dalszym ciągu obowiązywałyby ograniczenia w ich działalności gospodarczej.

Źródło: tagesschau

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!