Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Coraz więcej rasistowskich incydentów w szwajcarskich szkołach

W ubiegłym roku w Szwajcarii zgłoszono więcej incydentów rasistowskich niż kiedykolwiek wcześniej. Po raz pierwszy większość zgłoszeń dotyczyła incydentów w szkołach, a nie w miejscu pracy.

Narasta problem rasizmu w Szwajcarii. SRF przywołuje m.in. sytuację jedenastoletniego ucznia, który jest wielokrotnie obrażany na czacie klasowym i nazywany między innymi „słowem na N”. Czarnoskórzy uczniowie są zamykani w pomieszczeniu ze sprzętem podczas lekcji wychowania fizycznego i obrzucani rasistowskimi wyzwiskami przez kolegów z klasy. Są to przykłady wymienione w najnowszym raporcie na temat rasizmu opracowanym przez Federalną Komisję przeciwko Rasizmowi we współpracy z organizacją Human Rights i Racism Advisory Network.

876 przypadków rasizmu w Szwajcarii

Według raportu, w ubiegłym roku zgłoszono 876 przypadków rasizmu. Jest to o 24% więcej zgłoszonych przypadków niż w roku poprzednim. „Większość incydentów zgłoszonych w sektorze edukacji dotyczy osób czarnoskórych. Zgłaszają oni umniejszanie, słowne znęcanie się, rasistowskie zastraszanie, a nawet dyskryminację” – mówi Gina Vega, szefowa sieci doradczej dla ofiar rasizmu.

W sektorze edukacji liczba zgłoszeń rośnie z roku na rok. Nie można jednak z tego wnioskować, że obecnie w szkołach jest więcej rasizmu niż w przeszłości, mówi Alma Wiecken, dyrektor Federalnej Komisji przeciwko Rasizmowi. Liczby nie pokazują, gdzie występuje najwięcej rasizmu, ale w których obszarach zgłaszanych jest najwięcej incydentów. Czujność jest prawdopodobnie powodem wzrostu w sektorze edukacji.

„Myślę, że wiele się wydarzyło, jeśli chodzi o podnoszenie świadomości. Szkoły również w większym stopniu zajęły się tą kwestią. Nastąpił również postęp w edukacji i szkoleniach, co naturalnie prowadzi do większej liczby zgłoszeń” – podkreśla Wiecken.

Większa świadomość problemu w szkołach

Kiedy w szkołach dochodzi do incydentów na tle rasistowskim, do poradni zgłaszają się nie tylko poszkodowani, ale często także nauczyciele i rodzice. Nie można oczekiwać, że szkoły same udzielą wszystkich odpowiedzi na problemy, mówi Alma Wiecken cytowana przez SRF. Nie każda szkoła może założyć wewnętrzne centrum doradcze. Ważne jest jednak, aby w każdej szkole była osoba kontaktowa. „Uczniowie i nauczyciele muszą wiedzieć, do kogo mogą się zwrócić, jeśli mają pytania lub problemy w tym zakresie. Ale sensowne jest także zwrócenie się do zewnętrznej poradni”.

Mogą one doradzić szkołom, jak odpowiednio reagować na incydenty. Rasizm w szkołach nie występuje zatem częściej, ale jest częściej zgłaszany. Pokazuje to, że świadomość problemu wzrosła w szkołach i ogólnie w społeczeństwie.

Źródło: SRF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!