Coraz więcej rasistowskich incydentów w szwajcarskich szkołach

W ubiegłym roku w Szwajcarii zgłoszono więcej incydentów rasistowskich niż kiedykolwiek wcześniej. Po raz pierwszy większość zgłoszeń dotyczyła incydentów w szkołach, a nie w miejscu pracy.

Narasta problem rasizmu w Szwajcarii. SRF przywołuje m.in. sytuację jedenastoletniego ucznia, który jest wielokrotnie obrażany na czacie klasowym i nazywany między innymi „słowem na N”. Czarnoskórzy uczniowie są zamykani w pomieszczeniu ze sprzętem podczas lekcji wychowania fizycznego i obrzucani rasistowskimi wyzwiskami przez kolegów z klasy. Są to przykłady wymienione w najnowszym raporcie na temat rasizmu opracowanym przez Federalną Komisję przeciwko Rasizmowi we współpracy z organizacją Human Rights i Racism Advisory Network.

876 przypadków rasizmu w Szwajcarii

Według raportu, w ubiegłym roku zgłoszono 876 przypadków rasizmu. Jest to o 24% więcej zgłoszonych przypadków niż w roku poprzednim. „Większość incydentów zgłoszonych w sektorze edukacji dotyczy osób czarnoskórych. Zgłaszają oni umniejszanie, słowne znęcanie się, rasistowskie zastraszanie, a nawet dyskryminację” – mówi Gina Vega, szefowa sieci doradczej dla ofiar rasizmu.

W sektorze edukacji liczba zgłoszeń rośnie z roku na rok. Nie można jednak z tego wnioskować, że obecnie w szkołach jest więcej rasizmu niż w przeszłości, mówi Alma Wiecken, dyrektor Federalnej Komisji przeciwko Rasizmowi. Liczby nie pokazują, gdzie występuje najwięcej rasizmu, ale w których obszarach zgłaszanych jest najwięcej incydentów. Czujność jest prawdopodobnie powodem wzrostu w sektorze edukacji.

„Myślę, że wiele się wydarzyło, jeśli chodzi o podnoszenie świadomości. Szkoły również w większym stopniu zajęły się tą kwestią. Nastąpił również postęp w edukacji i szkoleniach, co naturalnie prowadzi do większej liczby zgłoszeń” – podkreśla Wiecken.

Większa świadomość problemu w szkołach

Kiedy w szkołach dochodzi do incydentów na tle rasistowskim, do poradni zgłaszają się nie tylko poszkodowani, ale często także nauczyciele i rodzice. Nie można oczekiwać, że szkoły same udzielą wszystkich odpowiedzi na problemy, mówi Alma Wiecken cytowana przez SRF. Nie każda szkoła może założyć wewnętrzne centrum doradcze. Ważne jest jednak, aby w każdej szkole była osoba kontaktowa. „Uczniowie i nauczyciele muszą wiedzieć, do kogo mogą się zwrócić, jeśli mają pytania lub problemy w tym zakresie. Ale sensowne jest także zwrócenie się do zewnętrznej poradni”.

Mogą one doradzić szkołom, jak odpowiednio reagować na incydenty. Rasizm w szkołach nie występuje zatem częściej, ale jest częściej zgłaszany. Pokazuje to, że świadomość problemu wzrosła w szkołach i ogólnie w społeczeństwie.

Źródło: SRF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!