Po ataku w Villach

Czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego w Austrii. Oto co mówi wywiad

zagrożenie, zagrożenie terrorystyczne, zagrożenie terrorystyczne w Austrii, austria, aktualności Austria
Zdjęcie: freepik
Od jesieni 2023 r. Austria znajduje się na stopniu zagrożenia terrorystycznego, który jest drugim najwyższym poziomem. Po ataku w Villach, w którym zginął 14-letni chłopiec, pojawia się fundamentalne pytanie o zagrożenie terrorystyczne w Austrii.

W sobotnie popołudnie nożownik zaatakował przechodniów w Austrii. Dyrekcja Bezpieczeństwa Państwowego i Wywiadu (DSN – Direktion Staatsschutz und Nachrichtendienst) wezwała do wzmożonej czujności w sezonie balowym i podczas ważnych wydarzeń. 

Jeśli chodzi o zagrożenie stwarzane przez zradykalizowanych islamistów, „nie widać możliwości odwołania alarmu”, potwierdził dyrektor DSN Omar Haijawi-Pirchner zaledwie kilka tygodni temu. Haijawi-Pirchner określił liczbę tak zwanych „Gefährder”, czyli osób zagrażających w „wyższym dwucyfrowym przedziale”. 

Brutalni ekstremiści stają się też coraz młodsi. W tym kontekście DSN wie o niektórych osobach, które wciąż nie osiągnęły wieku odpowiedzialności karnej i które mogą popełniać przestępstwa. Najmłodszy z nich miał zaledwie dziesięć lat, gdy DSN dowiedziało się o nim.

Zagrożenie płynie z TikToka i Telegramu

Podczas gdy jeszcze niedawno meczety uważano za miejsca, w których radykalizowali się zwłaszcza młodzi chłopcy, obecnie proces ten odbywa się głównie w Internecie. Salaficcy i dżihadystyczni influencerzy i kaznodzieje stają się coraz bardziej popularni, zwłaszcza na platformach takich jak TikTok i Telegram. Subskrybenci ich filmów na TikToku regularnie otrzymują treści, które nie są zgodne z zachodnimi wartościami i konwencjonalną interpretacją Koranu. Stanowi to zagrożenie dla Austrii.

Proces radykalizacji często trwa zaledwie kilka miesięcy. Dzieci i młodzież, głównie płci męskiej, przenoszą ich treści i ideologie do szkół i do swojego codziennego życia. Są oni często entuzjastycznie nastawieni do „Państwa Islamskiego”, jego najnowszego odgałęzienia „Państwa Islamskiego – Prowincji Khorasan” i podobnych organizacji. 

Z punktu widzenia DSN ważne jest, aby dotrzeć do bardzo młodych, podatnych na przemoc osób, w szczególności za pomocą środków pomocy społecznej dla młodzieży i tak zwanych „rozmów o niebezpieczeństwie”, zanim staną się oni faktycznym zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego. 

„Fascynacja przemocą” 

Raport z 2023 r. w sprawie ochrony konstytucji podkreśla, że oprócz ideologii, „przede wszystkim fascynacja brutalnymi treściami” odgrywa kluczową rolę w radykalizacji. Przy badaniu, czy stawianiu przed sądem zwolenników ISIS, prawie zawsze mówią oni o filmach z zabójstw i egzekucji. Przechowywane są one na ich telefonach komórkowych, a uzyskali je od podobnie myślących osób za pośrednictwem mediów społecznościowych lub bezpośrednio z centrum propagandy ISIS. 

W tym samym raporcie o zagrożeniu eksperci stwierdzają również, że u podejrzanych i oskarżonych, wobec których prowadzono dochodzenie, zaobserwowano „zwiększone nieprawidłowości i choroby psychiczne”.

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!