Kancelaria Federalna opublikowała w Dzienniku Federalnym wstępną analizę federalnej inicjatywy ludowej o nowoczesne prawa obywatelskie . Komitet inicjatywny ma teraz czas do 23 listopada 2024 r. na zebranie 100 000 podpisów potrzebnych do realizacji projektu.
Inicjatywa wzywa w szczególności do umożliwienia naturalizacji po pięciu latach legalnego pobytu w Szwajcarii, niezależnie od zezwolenia na osiedlenie się. Obecnie tylko osoby, które mają zezwolenie na osiedlenie się w kategorii C i mieszkają w Szwajcarii od co najmniej dziesięciu lat, mogą uzyskać szwajcarskie obywatelstwo.
Jedne z najsurowszych zasad naturalizacji w Europie
Około jedna czwarta mieszkańców Szwajcarii posiada obecnie zagraniczny paszport. Według badań kraj ten ma drugie po Cyprze najsurowsze przepisy dotyczące naturalizacji w Europie.
„Dzisiejsze prawa obywatelskie są niegodne prawdziwej demokracji” – powiedział mediom w Bernie Arber Bullakaj, prezes Aktion Vierviertel. Problem nasilił się w ostatnich dziesięcioleciach. Dla niego jest zatem jasne: „Potrzebny jest uproszczony i swobodniejszy dostęp do szwajcarskiego obywatelstwa”.
„Niedemokratyczne wykluczenie”
Elias Studer, który w swojej organizacji dokumentuje historie związane z naturalizacją, zauważył, że prawie codziennie ludziom odmawia się obywatelstwa szwajcarskiego w sposób bezprawny. Mówił o „niedemokratycznym wykluczeniu” znacznej części społeczeństwa.
Studer podał przykłady – jego zdaniem „absurdalnych historii” – w których ludzie nie byli naturalizowani, np. dlatego, że nie wiedzieli, w którym roku powstał instytut badań jądrowych Cern. Inni czekali na naturalizację 23 lata. W wielu miejscach panuje urzędnicza samowola.
Ciągle nowe próby
Reformy ustawy o prawach obywatelskich to powracający temat w ostatnich latach. W 2017 r. Szwajcarzy zdecydowali przy urnie wyborczej, że dobrze zintegrowani cudzoziemcy trzeciego pokolenia powinni łatwiej uzyskać szwajcarskie obywatelstwo. Zmiany te weszły w życie w 2018 roku. Potem jednak okazało się, że liczba naturalizacji nie wzrosła tak bardzo, jak oczekiwano.
W niedawnej przeszłości Parlament odrzucił złagodzenie wymogów naturalizacyjnych – w tym dwie inicjatywy parlamentarne, które przyznałyby obcokrajowcom więcej praw do współdecydowania po pięciu latach w Szwajcarii.
Źródło: blick