Czy w 2046 roku co trzeci mieszkaniec Wiednia będzie muzułmaninem?

Za niecałe 30 lat, wyznawcy islamu mogą stać się najliczniejszą grupą religijną w Wiedniu - o tym możliwym scenariuszu, mówi przeprowadzone niedawno badanie przez Wiedeński Instytut Demograficzny Austriackiej Akademii Nauk.

„Największym czynnikiem mającym wpływ na religijny skład Wiednia” jest migracja. Wyniki badania będą najprawdopodobniej wykorzystane w bieżącej kampanii wyborczej. 

Pod tytułem „Demografia i religia w Austrii”, zespół badawczy kierowany przez Anne Goujon opublikował dokument, w którym analizie został poddany nie tylko obecny skład religijny ludności Austrii, ale także możliwe zmiany w przyszłości. Oprócz wzrostu liczby muzułmanów zauważymy tutaj także wyraźny wzrost niewierzących. 

Przeprowadzone badania wspierał i opublikował na swojej stronie internetowej Austriacki Fundusz Integracji (ÖIF). Zasadnicze znaczenie dla przyszłego rozwoju demograficznego Austrii pod względem składu religijnego mają takie czynniki jak współczynnik dzietności, imigracja i sekularyzacja społeczeństwa – wyjaśniają naukowcy. 

Więcej muzułmanów i niewierzących

Od ostatniego spisu powszechnego w 2001 roku, przynależność religijna w Austrii znacząco się zmieniła: przed 15 laty trzy czwarte Austriaków wyznawało wiarę rzymskokatolicką,  od tego czasu ich liczba zmniejszyła się do mniej niż dwóch trzecich (64%). Najsilniejszy wzrost w przeciągu 15 lat odnotowano w pośród osób określających siebie jako niewierzące: w 2001 roku grupa ta stanowiła 12 procent społeczeństwa. Obecnie wynosi 17 procent. 

Odsetek muzułmanów w Austrii od 2001 roku podwoił się z 4 do 8 procent. Odpowiada to aktualnie ogólnej liczbie – 700 tysięcy muzułmanów w kraju. Liczba prawosławnych wzrosła z 2 do 5 procent, a odsetek protestantów utrzymuje się w ostatnich latach na stałym poziomie 5 procent. 

Stolica Federacji, Wiedeń, już w ostatnim spisie ludności miała wysoki odsetek osób niewyznających chrześcijaństwa, jak również bez przynależności religijnej. W ciągu ostatnich 15 latach, wyznania religijne w Wiedniu zmieniły się jeszcze wyraźniej: odsetek ludności wyznania rzymskokatolickiego zmalał z 49 procent w 2001 roku do obecnie 35 procent, podczas gdy odsetek osób bez przynależności religijnej wzrósł z 26 do 30 procent. 

Wiedeń: Więcej muzułmanów z powodu imigracji

Badanie przeprowadzone przez Wiedeński Instytut Demografii wymienia migrację jako największy czynnik wpływający na różnorodność religijną Wiednia: odsetek muzułmanów wzrósł z 8 procent (w 2001 roku) do 14 procent – co w liczbie ogólnej daje około 260 tysięcy osób wyznania muzułmańskiego, które mieszka obecnie w Wiedniu. Jeśli chodzi o wyznawców prawosławia to ich udział w całej populacji miasta zwiększył się z 6 do 10 procent. 

Przyszłe scenariusze w zależności od migracji

Na podstawie obecnie zachodzących zmian w społeczeństwie naukowcy stworzyli cztery możliwe scenariusze dla struktury etniczno-religijnej Austrii w 2046 roku.

1. Scenariusz 1 (mobilność europejska) – Jeśli w przyszłości do Austrii wyemigruje dużo ludzi z obszaru europejskiego, to odsetek osób niewierzących wzrośnie do około 25 procent: w większości krajów europejskich, coraz więcej ludzi występuje z Kościoła, a wielu z nich nie chrzci swoich dzieci. Przy tym scenariuszu około 45 % ludności w Austrii będzie w 2046 roku wyznania rzymskokatolickiego, z kolei 12 procent społeczeństwa stanowić będą wyznawcy islamu.

2. Scenariusz 2 (różnorodność) – W przeciwieństwie do scenariusza 1, scenariusz ten bierze pod uwagę obecne tendencje migracyjne, na które składa się nie tylko imigracja z krajów europejskich, ale także silniejszą imigrację z krajów Bliskiego Wschodu. Podobnie do pierwszego scenariusza, rozpocznie się od spadku liczby katolików do 45 procent oraz wzrostu liczby bezwyznaniowców (25 procent) i muzułmanów (17 procent).

3. Scenariusz 3 (niewielka migracja) – Zakładając, że migracja w Austrii w przyszłości osłabnie, albo się na chwilę zatrzyma, to przyszłe zmiany będzie można przypisać głównie do mobilności ludności na kontynencie i płodności. Ten scenariusz zakłada, że do roku 2046 liczba niewierzących wzrośnie do 28 procent. Z kolei liczba katolików zmniejszy się do  mniej niż 50 procent, podczas gdy muzułmanie będą  stanowić wtedy 12 procent populacji. 

4. Scenariusz 4 (silna migracja) – Ten scenariusz zakłada wysoką imigrację z Bliskiego Wschodu i Afryki, która doprowadzi do znacznego wzrostu liczby muzułmanów w Austrii (21 procent w 2046 roku). Następstwem tego może być to, że  w 2046 roku co trzeci mieszkaniec Wiednia będzie muzułmaninem. A zatem wyznawcy islamu w ciągu 30 lat mogliby zostać najliczniejszą grupą religijną w stolicy Austrii.

Źródło: krone.at

Foto: (Centrum Islamskie w Wiedniu), Autor: By Dnalor 01 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!