Mówi się o nim, że był ojcem zjednoczenia Niemiec i – wraz z Francois Mitterandem – „architektem traktatu Maastricht”. Jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998 wpłynął na proces zjednoczenia Europy. Był najdłużej urzędującym kanclerzem w powojennych Niemczech. Dążył do Unii Gospodarczej i Unii Walutowej.
Helmut Kohl zapisał się również na kartach polskiej historii, kiedy w 1989 roku przypieczętował polsko-niemieckie pojednanie uściskiem dłoni z Tadeuszem Mazowieckim, co zaowocowało podpisaniem traktatu potwierdzającego granicę polsko-niemiecką na Odrze i Nysie w rok później.
W ostatnich latach życia ze względu na stan zdrowia, Kohl wycofał się niemal całkowicie z życia publicznego. Polityk zmarł dzisiaj 16 czerwca w swoim domu w Ludwighshafen mając 87 lat. O śmierci poinformował jego adwokat.
Foto: Konrad Adenauer Stiftung – Marie-Lisa Noltenius (http://www.flickr.com/photos/kasonline/7886352756/) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons