Koniec z noszeniem krzyża w pracy?

Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, pracodawcy mogą zabronić noszenia chust na głowie. Sprawa nie ogranicza się tylko do islamskich symboli religijnych.

Heute.at donosi o wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który daje pracodawcy prawo do nie wyrażenia zgody na noszenie w pracy muzułmańskich nakryć głowy. Decyzja dotyczy też innych symboli światopoglądowych, do których należą zarówno chusty, jak i krzyże, znak pokoju czy jarmułki. Austriaccy prawnicy wychodzą jednak z założenia, że dojdzie do podziału symboli na religijne i światopoglądowe. „Nie każdy nosi krzyż czy gwiazdę Dawida jako wyraz swojego wyznania. To raczej folklor, który traktuje się z przymrużeniem oka”, mówi Wolfgang Mazal w rozmowie z „Heute”.

Muzułmańska chusta na głowie jest szczególnie widocznym wyrazem surowej postawy religijnej. Unijna zasada neutralności dotyczyłaby np. łańcuszków z krzyżem dużej wielkości. Z wyroku sądowego nie można wywnioskować czy pracodawca jest ograniczony w urządzaniu miejsca pracy, zatem trudno powiedzieć czy krzyż na ścianie jest dozwolony czy też nie. Austriackie Ministerstwo Finansów już zapowiedziało, że przyjrzy się dokładniej decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Źródło: Heute.at 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!