Koniec pandemii jest już w zasięgu ręki. Niektóre ze wciąż obowiązujących obostrzeń dotyczących koronawirusa wygasną w Austrii 1 maja. Tylko do 30 kwietnia mieszkańcy kraju Mozarta są zmuszeni zakładać maski w miejscach szczególnego ryzyka, takich jak szpitale, gabinety lekarskie, czy domy opieki. W tym samym czasie wygaśnie również tzw. zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy dla grup wysokiego ryzyka, a z końcem czerwca do historii przejdzie też obowiązek zgłaszania zachorowania na Covid.
Koniec z obostrzeniami
Rząd ustalił harmonogram zakończenia działań związanych z koronawirusem już 1 lutego. „Pandemia mija, wirus zostaje i damy sobie z nim radę” – powiedział wówczas minister zdrowia, Johannes Rauch. Harmonogram przewiduje stopniowe wycofanie obostrzeń do lata. Od 30 czerwca wszystko powinno wrócić do normalności.
1 maja wymóg noszenia maseczek zostanie zniesiony w ostatnich obszarach. Przed rozpoczęciem wakacji, 1 lipca, SARS-CoV-2 nie będzie już chorobą podlegającą obowiązkowi zgłoszenia. Ustaną wówczas też do tej pory obowiązujące ograniczenia w ruchu dla osób z pozytywnym wynikiem tekstu. Mimo że osoby zakażone koronawirusem nie muszą obecnie przechodzić kwarantanny, są zobowiązane do noszenia maski FFP2 w pomieszczeniach i na zewnątrz w bliskim kontakcie z innymi osobami.
Szczepienia, testy i wydawanie leków na COVID-19 powinny pozostać w dalszym ciągu bezpłatne, jednak zostaną przeniesione do normalnych struktur systemu ochrony zdrowia. W związku z tym, 5 kwietnia resort zdrowia przedstawił tzw. ustawę przejściową COVID-19 dotyczącą stopniowego wycofywania obostrzeń i środków bezpieczeństwa związanych z koronawirusem. Ustawa ma zostać zatwierdzona do 3 maja. Bezpłatne testy mają być wykonywane jedynie u pacjentów wykazujących objawy zakażenia koronawirusem, w celu wyjaśnienia, czy wymagają podania leków na Covid. Monitoring ścieków zostanie uzupełniony o nowe patogeny. Punkty szczepień zostaną zlikwidowane.
Z końcem kwietnia wygaśnie również ustawa o szczególnych warunkach zwolnienia dla grup wysokiego ryzyka (utworzona na potrzeby walki z koronawirusem). Ustawa ta zapewniła ochronę tym osobom, które ze względu na swoje dotychczasowe choroby musiały obawiać się zwiększonego ryzyka związanego z zachorowaniem na Covid-19. Do tej pory pracodawca był poprzez ustawę zobowiązany do zwrotu 100% kosztów urlopu.
Źródło: gesund24