Kontrowersyjne badanie

Nawet połowa migrantów przybywających do Austrii nie pracuje

migracja w celu łączenia rodzin, migracja, austria, aktualności austria, kobiety, osoby migrujące w celu łączenia rodzin, kobiety migrujące w celu łączenia rodzin, aktualności,
Zdjęcie: freepik
Wstrzymanie migracji wynikającej z łączenia członków rodziny było jednym z pierwszych działań podjętych przez nową koalicję rządzącą w Austrii. Badanie przeprowadzone przez ÖIF pokazuje też, dlaczego jest to konieczne i dlaczego administracja jest przeciążona. Wyniki potwierdzają: ponad połowa mężczyzn migrujących w ramach łączenia rodzin nie podejmuje pracy zarobkowej. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku kobiet.

Nowa koalicja rządząca ogłosiła tuż po przejęciu władzy natychmiastowe zaprzestanie migracji w celu łączenia rodzin. Na razie tylko tymczasowo. 

Zdaniem rządzących imigranci migrujący do Austrii w ramach tzw. łączenia rodzin powodują przeciążenie austriackiej administracji. Najbardziej odbija się to na edukacji, służbie zdrowia i opiece społecznej.

Migracja obciąża kraj – ponad połowa migrantów nie podejmuje pracy

„Migracja w ramach łączenia rodzin osiągnęła wymiar, który obciąża nasz kraj”, powiedział nowy kanclerz Austrii – Christian Stocker. Osoby przybywające do Austrii do swoich rodzin znacznie gorzej integrują się zarówno pod względem społecznym, jak i na rynku pracy. Szczególnie dotyczy to kobiet.

Te wypowiedzi zostały poparte nowym badaniem sfinansowanym przez ÖIF (Österreichischer Integrationsfonds). Z podsumowanie wynika, że:

  • tylko 4 na 10 młodych mężczyzn (migrantów przybyłych do Austrii w ramach łączenia rodzin – przyp.red.) jest czynnych zawodowo,
  • 9 na 10 migrujących w celu łączenia rodzin kobiet nie pracuje w ciągu pierwszych trzech lat od przybycia do kraju,
  • tylko co piąta kobieta jest w ogóle aktywna zawodowo,
  • tylko jedna trzecia kobiet po trzech latach zna dobrze język niemiecki,
  • co piąta kobieta nie ukończyła żadnego kursu języka niemieckiego.

Konieczna jest integracja

„Badanie dowodzi, że sytuacja się nie poprawia. Po pierwsze osiągnęliśmy granice wydolności systemowej, a po drugie szanse na integrację znacznie maleją z każdym kolejnym łączeniem rodzin. Musimy zadbać o to, aby ludzie, którzy już przebywają w Austrii, byli bardziej zaangażowani w integrację”, wyjaśnia minister ds. integracji Claudia Plakolm. 

„Widzimy, że dotychczasowa migracja w celu łączenia rodzin wiąże się z dużymi wyzwaniami społecznymi. Zatrzymując taką migrację, chronimy naszą administrację przed dalszym przeciążeniem”, dodaje Christian Stocker.

Źródło: krone

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!