Niemcy ogłosiły wielkanocny lockdown!

Wielkanocny lockdown w Niemczech

Niemieckie władze na czele z kanclerz Angelą Merkel zdecydowały się ogłosić wielkanocny lockdown. W kraju obowiązują więc nowe zasady.

Trwający od miesięcy lockdown został po raz kolejny przedłużony, tym razem do 18 kwietnia.

Surowe ograniczenia w Wielkanoc

W Wielkanoc będzie obowiązywał jeszcze bardziej restrykcyjny lockdown niż dotychczas. W okresie świąt życie publiczne, gospodarcze i prywatne w Niemczech ma zostać mocno ograniczone. Od 1 do 5 kwietnia obostrzenia będą bardzo surowe. Wielki Czwartek i Wielka Sobota zostaną w tym roku z powodu pandemii wyjątkowo uznane jako dni wolne od pracy. W tym czasie będą obwiązywały też zaostrzone zasady kontaktu z innymi. Jedynie w Wielką Sobotę możliwe będą zakupy produktów spożywczych. Prywatne spotkania będą dozwolone z mieszkańcami jednego, innego gospodarstwa domowego. Liczba uczestników nie może przekroczyć jednak 5 osób. Dzieci do lat 14 są traktowane jako wyjątki i niewliczane do limitu. Pary uważane są z kolei jako jedno gospodarstwo domowe.

W dni wielkanocne te będą obowiązywały podobne regulacje, jak w weekendy. Funkcjonować będą mogły tylko przedsiębiorstwa ze specjalną zgodą i stacje benzynowe. Zakazane będzie gromadzenie się w miejscach publicznych. Tam, gdzie od jakiegoś czasu funkcjonują już ogródki restauracyjne, zostaną one zamknięte na okres świąteczny. Kościoły i wspólnoty religijne zostały poproszone o oferowanie w Wielkanoc jedynie nabożeństw i mszy online. Uczestnictwo w nich w świątyni ma nie być możliwe. Otwarte pozostaną centra testowe i szczepieniowe.

Zaostrzone regulacje w niektórych regionach Niemiec

Jeśli w regionie liczba zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni przekroczyła 100 infekcji na 100 tys. mieszkańców, obowiązują od następującego dnia obostrzenia, które obowiązywały w kraju przed 7 marca. Częściowe poluzowania zasad są możliwe tylko, jeśli liczba zakażeń spadnie poniżej 100 infekcji a 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 7 dni. Do zaostrzonych obostrzeń mogą zaliczać się:

  • Obowiązek zakrycia ust i nosa w samochodzie, jeśli podróżują nim osoby z różnych gospodarstw domowych,
  • Rozszerzenie obowiązku wykonania szybkiego testu na koronawirusa w obszarach, gdzie utrzymanie odstępu bezpieczeństwa i konsekwentne zakrywanie ust i nosa jest utrudnione,
  • Ograniczenia w przemieszczaniu się,
  • Zaostrzone ograniczenia w kontaktach z innymi osobami.

Obowiązek wykonywania testów w szkołach i placówkach Kita

Niemiecki rząd ogłosił, że chce zwiększyć ilość testów dla uczniów, nauczycieli i osób zatrudnionych w placówkach Kita, by jak najszybciej dało się przeprowadzać dwa testy tygodniowo.

Obowiązek wykonania testu przed powrotem do Niemiec

Osoby przebywające za granicą i chcące wrócić do Niemiec samolotem, będą musiały wykonać i otrzymać negatywny wynik testu na koronawirusa jeszcze przed wylotem do Niemiec.

Urlop w kraju

Władze Szlezwiku-Holsztyn, Dolnej Saksonii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Saksonii-Anhalt i Nadrenii-Palatynatu chcą, by mieszkańcy kraju mogli spędzać urlop w mieszkaniach wakacyjnych, domkach letniskowych, apartamentach, przyczepach kampingowych i kamperach, jeśli te będą wyposażone we własne zaplecze sanitarne, i możliwe jest w nich przygotowywanie posiłków. Na to na razie nie wyrażono zgody.

Brak poluzowań w sporcie

Osoby uprawiające sporty amatorsko lub masowo, muszą uzbroić się w cierpliwość. Niemiecki rząd nie planuje bowiem na razie ogłosić poluzowań zasad w tej kategorii.

Dobrowolne testy w firmach

Osoby zatrudnione w niemieckich przedsiębiorstwach mają możliwość wykonania testu na koronawirusa w pracy na zasadzie dobrowolności. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, które nie są w stanie wysłać swoich zatrudnionych na pracę zdalną.

O kolejnych zmianach niemiecki rząd zadecyduje 12 kwietnia.

Źródło: focus

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!